TÜRK BİLİMİ TÜRK DÜNYASI Türk dünyasının bilim yayını

HOCA AHMET YESEVİ (d1093 Sayram – ö. 1166)

TÜRK BİLİM DÜNYASININ YAYINLARI


Ahmet Yesevi’nin yaşadığı yer olarak nam salmış olan bu şehir, Kazakistan’ın diğer yerleşim bölgeleriyle kıyaslandığında fazla büyük olmayan bir yerleşim bölgesidir. 2005 sayımlarına göre nüfusu 95 bindir. Nüfüsün önemli bir bölümünü bağımsızlıktan sonra civar köylerden gelen insanlar oluşturmaktadır. Şehirde başta Kazaklar olmak üzere, Özbekler ve Ahıska Türkleri yaşamaktadır. halkın geliri kısmen hayvancılığa ve tarıma kısmen de Üniversiteye dayanmaktadır. Sovyet zamanında planı çizilmiş olan şehirde caddeler ve sokaklar daha düzgün ve orantılıdır, ancak ihmal nedniyle çoğu asfaltısz veya kötü asfaltlıdır.Özellikle yazın su problemi yaşandığı için yeşilliği azdır. Bu nedenle yazları rüzgarın da atkisiyle toz fırtınaları oluşmakta, halk bazen sokağa çıkamamaktadır. Şehirde yerleşim tarzı genel olarak müstakil şekildedir,yüksek bina diyebileceğimiz beş kat ve üstü apartman sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Şehirdeki en görkemli yapı Yesevi’nin külliyesidir, yöre halkı bu külliyeye “kesene” demektedir. Boyu otuz metre civarında olan bu yapının içerisinde – orijinalinin İngilterede olduğu söylenen – yeni evlenen veya dileğinin kabul olunmasını isteyen kimselerin içine madeni veya kâğıt para attığı iki metre büyüklüğünde bir tas vardır, açıkçası bu büyük tastan başkada türbenin içerisinde kayda değer bir şey yoktur.

Şehrin ve genel olarak da içinde bulunduğu Çimkent eyaletinin iklimi Özbekistan ile paralellik arz etmektedir, klasik bir karasal iklimin görüldüğü Türkistan şehrinde kışlar kuzeyde olduğu kadar sert geçmesede yazları sıcaklık ülke oralamasının üzerindedir.

Türkistan’da yaşayan birisinin heralde en fazla şikayetçi olduğu şey aniden başlayıp yine aniden kesilen şiddetli rüzgarlardır.Rüzgarın etkisiyle bazen ağaçların devrildiği de görülür.

Yerli halkın eğitim düzeyi fazla yüksek değildir, Sovyetler Birliği döneminde özel olarak eğitim ve sağlık, genel olarak da sosyal alanda en sona bırakılan bölgelerin başında gelmiştir.

Özellikle 1992 yılında temelleri atılan Ahmet Yesevi Kazak-Türk Üniverstesinin etkisiyle ve Kazakistan’ın gelişen ekonomisininde katkısıyla hem modernleşme hem de şehirleşme anlamında bir çıkış trendi içine girmiştir.

Hoca Ahmed Yesevi türbesi


View of the Mausoleum of Khoja Ahmed Yasawi in Turkestan, Kazakhstan.
Taraf Devlet Kazakistan
Türü Kültürel
Mausoleum of Khoja Ahmed Yasawi is located in Kazakhstan
Hoca türbesi yeri Kazakistan’da Yesevi Ahmed

Hoca Ahmed Yesevi Türbesi bir olup bitmemiş mozolole şehrinde Türkistan güney, Kazakistan . Yapı tarafından 1389 yılında hizmete başlamıştır Timur geniş, parçası olarak alan hüküm Moğol İmparatorluğu, ünlü küçük 12. yüzyıl Türbe bir değiştirmeyi Türk şair ve Sufi mistik, Hoca Ahmed Yesevi (1093 – 1166). Ancak inşaat 1405 yılında Timur’un ölümü ile durduruldu.

devlet rağmen onun eksik, mozole tüm korunmuş en iyi olan hayatta gibi biri Timur inşaatları . Kuruluşundan tarzı Timur mimari işaretli başında. deneysel mekan düzenlemeleri , mimari çözümler için yenilikçi tonoz ve kubbe yapımı ve süslemeleri kullanarak sırlı çini ötesinde yapılan imparatorluk ve, yayar yapı sanat için prototip bu özgün .

Dini yapı ve Asya Orta genelinde hacılara çizmek devam gelmiştir özetlemek Kazak ulusal kimlik . Bu bir olarak koruma altına alınmıştır ulusal anıt , süre UNESCO mirasının bir site olarak, ülkenin ilk tanıdı bir ilan bu Dünya Mirası 2003 yılında.

Yer

Türbe şehrin surları içinde   .

Hoca Ahmed Yesevi Türbesi Türkistan şehrinin günümüz bölümünde kuzey-doğu bulunmaktadır (  Hazret-i Türkistan), antik merkezi bir kervan bilinen ticaret önceki sonraki olarak Khazret ve olarak Yasin [ 8 ] Kazakistan güneyinde yer. Yapının tarihi bir çevresinin olduğunu içinde kale , artık arkeolojik sit alanı .

Türbe gibi diğer yapılar gibi   ortaçağ cami ve hamam alanı karakterize arkeolojik. 1970′lerin duvar kalenin için kuzeyinde bir yeniden bölüm, Hoca Ahmed Yesevi Türbesi ile gelen gelişmeler alanı ayıran tarihsel modern şehir.

Tarihçe: Hoca Ahmed Yesevi

Yeni mozole

Türbe, yaklaşık bir görüntü. 1879.

ve Yasin kasaba oldu sırasında ayrılan büyük ölçüde bir Khwarezmia işgali Moğol . 13. yüzyılda Fazla mesai, İslam dönüştürülür alanı ve torunları Moğollar yerleştiler. kasaba sonra kontrolü altına girdi Timur hanedanı 1360s içinde. Timur (Timur), hanedanın kurucusu dahil imparatorluğun diyarına genişletilmiş Mezopotamya , İran , ve tüm Maveraünnehir konuşlanmış sermaye ile Semerkand . yerel destek sağlamak için vatandaşlar, Timur. kült binaları ve kamu benimsenen politika inşa anıtsal bir Yasin yılında,’s kalır Yesevi eve türbe büyük bir inşaat onun dikkatini koymak teşvik İslam, zikir niyeti ile yönetim derhal alanları ve geliştirilmesi, onun yaymak.

Yeni Türbe 1389 yılında başlandı. Timur da dahil olmak üzere, kampanyalar onun ithal inşaat sırasında atık koydu o şehirlerden mozaik işçilerden- Şiraz ve taş masonlar ve sıva işçilerden- İsfahan . master inşaatçılar tarafından yönetiliyordu Hosein Shirazi dan Khwaja Persia . Bu yapı olduğunu bildrdi tasarımında kalan Timur kendisi o kubbe tanıttı deneysel mekan düzenlemeleri ve tonozlar, türleri. Bu yenilikler kentleri diğer dini yapıların daha sonra uygulanmalıdır. sol bitmemiş, ne zaman 1405 yılında ölen Timur oldu Ancak türbe.

Gerileme ve koruma

Ne zaman Moğol Empire geçti hemen topraklarının kontrolü, dağıldı Kazak Hanlığı adını, ardından Yasin yapılan Türkistan, 16. yüzyılda kendi başkentinde. (Türk aranan) “cetvel” için hanları Devlet göçebe kabileler içinde genç birleştirmeye Türkistan dini önemi ve güçlendirmek siyasi. Bu nedenle, merkezi olarak Hanlığı siyasi, Türkistan vardı alınan ülkelerin komşu misyonlar törenleri için yükseklik hanlarından ve taht için. Kazak soylular da sermaye ile ilgili konularda devlet önemli toplantı karar en çok tutulan onların. şehir, kültürler yerleşen göçebe ve yer üzerinde sınırının, merkezi zanaat gelişti olarak hanlık en büyük ticaret ve . tahkimatı, rol ticari bunu inşa etmek korumak edildi Türbe savunma duvarları etrafında yarım yüzyıl yapımı da dahil olmak üzere 19, şehir oldu önemli bir dönüm noktası olan merkez ve hac. yüzyıllarda başarılı, Türkistan ve tarihsel anıtlar sistem durumu Kazak fikri oldu bağlanır. Siyasi mücadeleler ve deniz yollarının lehine ticaret karadan da vardiya yakında nihayet bu kadar düşüş, daha önce şehir yol açtı aktarılır Rus İmparatorluğu 1864 yılında.

Hoca Ahmed Yesevi mozolesi kubbesi Orta Asya’da büyük.

Şehir terk edilmişti sonunda, yeni bir kent merkezi yeni bir kurulmuş, etrafında alan gelişmiş batı tren istasyonu . toprakları altına girdi Sovyet yönetimine yüzyılda 20. Yeni yönetim, site ve restorasyon çalışmaları koruma yapılmıştır yapısına rağmen manevi onlar sayılırım daha ziyade olarak bir mimari. Dolayısıyla, türbe. Yesevi ödemek saygı oldu geldi adanmışlar kapalı Yine de türbe tabanlı Hoca yerel geceleri yapıya izin gizlice girmek için hacı. 1922 yılında başlayarak, çeşitli komisyonlar yer aldı bina soruşturma teknik olarak. Düzenli bakım 2000-1993 tutulan varlık sonuncusu yer başında edildi ile, 1945 yılında başlayan restorasyonu kampanyalar dizi bir süre, 1938 yılında. korunması arasında son uygulanan adımlarla kil vakfın yedek yapısı vardı betonarme , kubbeler. üzerinde, su geçirmezlik duvarları, çatı tarihi dayalı fayans, tasarım yeni ve katmanlama ve konsolidasyon desen sürekli yerleştirdiğinizde bağımsızlığının elde Kazakistan’da koruma yapılmış çalışmalar var. Bina ve anıt ulusal korunan bir olan Kazakistan özellikleri Ulusal Listesi yer almaktadır. Site. Türbe ve bakım altında yönetiminin Azret-Sultan Devlet Tarih izleme, koruma ve Kültürel Rezerv Müzesi, görevli ile koruma, araştırma ve

Mimarlık

iç bölümleri giriş portalı, özellikle ve Ahmed Yesevi bitmemiş devletin Hoca Türbesi, . inşa anıt olarak tasarlanmış ve mimari izin için daha iyi bir inceleme nasıl yapı, planı dikdörtgen , 45,8 x 62,7 m (150,3 x 205,7 ft) ölçme olup 38,7 m (127,0 m) yüksek. Bu batı-kuzey-doğu güney odaklı dan.

Türbe Planı

için bina kullanılan malzeme primer ganch tuğla karışık ateşlenen- harç , alçı ve kil . Sauran bitki bulunan yapıldı ,) ft (4.9 m kil ulaşan derinliği 1.5 Katmanlar penetrasyon su önlemek, vakıf orijinal edildi kullanılan için. Bu eserler restorasyonu modern beton takviye edildi ile değiştirildi. için anıt mezar girişinde ana içine itibaren başlatmıştır güney doğu-, ziyaretçilere, üzerinden 18.2-m (59.7 x 59.7-ft) Ana Salon, bilinen x 18.2 Kazandyk (“bakır oda”). bölümü ile örtülüdür kubbe Orta Asya’daki tuğla mevcut e büyük de, çap m (59.7 ft) 18.2 ölçme. merkezinin de Kazandyk bir bir bronz kazan amaçlarla dini için kullanılır. ve Yesevi türbesi bina ve sonunda eksen merkezi üzerinde yer yer kuzeybatısında, ile lahit kubbe çift bir, bölümün sahip bulunan merkez tam olarak de. m (55.8 ft) 17,0 yivli çatı iç kubbe varlık yüksek kubbesi olan 28,0 ve dış m (91,9 ft) yüksek kubbe dış desenleri altın ile altıgen yeşil sırlı çini ile kaplı olduğu iç olarak bilinen, ile kaymaktaşı sarkıt bezenmiştir mukarnaslı. Ek oda bünyesinde, daha 35 toplam fazla , odalarda toplantı, olan açık mavi geometrik ve bitkisel süsler duvarları bir kütüphane ve bir cami, bir yemekhane,. tesi dış duvarları ile desenleri geometrik çini oluşturan cam kaplı olup Kufic süs türetilir epigrafik Suls ve Kur’an . İlk planları da iki ek çağrısında minareler , ama oldu 1405 yılında durdurulmuş inşaat bu zaman olmamıştı.

Geniş yapı düzenleme simetrik planı için mekansal radyal çalışan bir. Kesin yapılış yarattığı görsel denge ünlü olmak benimsenen olurdu binalar-biri oldu Timur bir özelliği estetik karakteristik Babür Mimarlık yapıları ve bahçeleri Hindistan, özellikle Humayunve Taj Mahal örneği Timur, torunları tarafından yaptırılan iki yapı.

Timur kubbelerin Tanınmış örnekler: idam bulunan türbesi teknik kubbe çift. dönemi kubbelerin dev yapılmış mümkün Timur kubbeye baz taraflı-bir kare, sekizgen veya 16 olan geçiş izin için braketi tarafından istihdam bir squinch veya köşe yarattı bir kubbe top. Nitekim, türbe ana kubbe Asya mevcut tuğla kubbe merkezinde büyük kalır.

İslam hat sanatı ve kullanım sırlı çini, mozaik, tuğla desenli, etkili olmuştur da. Gelişmeler çömlek fonksiyonları dekoratif çeşitli çini için kullanılan sırlı üretim kitle teknikleri izin için. dekorasyon için karo geliştirilen yöntemler arasında bulunmaktadır :

 • Banna’i tekniği: “duvarcı tekniği, deseni geometrik forma sırsız olanları içinde yer sırlı tuğla kaplama oluşur
 • Haftrangi : mix birlikte renkler izin olmadan aynı kiremit önce ateş renkli desenler üzerinde çok yaratılması izin tekniği
 • Fayans : Farklı renklerde sır kiremit sahip yüzey parçaları küçük bir monte yakından desenli düzenleme

KAYNAKÇA : VİKİ

Hoca Ahmet Yesevi türbesini 360 panoramik izlemek için adresi tıklayınız: http://www.world-heritage-tour.org/asia/central-asia/kazakhstan/khoja-ahmed-yasawi/southeast/sphere-flash.html

.

Şaban Durmuş, Ahmet Yesevi’nin görüşlerini ve düşüncelerini kitap haline getirmiştir.

DİVANI HİKMET;

Divan-ı Hikmet, Hoca Ahmed Yesevî (ö. 1166)’nin söylediği “hikmet” adlı şiirleri biraraya getiren Türk tasavvuf edebiyatının bilinen en eski örneklerini içeren kitap.
Türkistan’ın Ahmet Yesevi’nin (ölümü:1166) dile getirdiği “hikmet” adı verilen şiirlerini bir araya getiren şiir antolojisine verilen özel isimdir.
Türk edebiyatı tarihinde “Divan-ı Hikmet”in önemi İslamiyet’ten sonraki Türk edebiyatının daha önce yazılan Kutadgu Bilig’den sonraki bilinen en eski örneklerinden biri ve tasavvufi Türk edebiyatının ilk eseri oluşundan daha fazla Türk Dünyası’nda meydana getirdiği tesirlere dayanır.

.

Genel olarak dervişlik hakkında övgülerden bu dünyadan şikâyetten cennet ve cehennem tasvirlerinden, peygamberin hayatından ve mucizelerinden bahsedilir. Dinî ve ahlaki öğütler veren şiirlere de yer vermiştir. Hece ölçüsü olarak 4+3 ve 4+4+4 kullanılmıştır. Bu yapıtın ortaya çıkmasından bir süre sonra; İslamiyet göçebe Türk toplulukları arasında yayılmaya başlamıştır. Ahmet Yesevi’nin görüşleri Anadolu gizemciliğinin (tasavvuf) temelini oluşturur. Tasavvuf kültürünün temeli bu yapıttadır. Yunus Emre’nin, Hacı Bektaş Veli, Hacı Bayram Veli gibi mutasavvıfların düşüncelerinin kaynağı bu yapıttır.

Eserde Ahmet Yesevi’nin kurucusu olduğu Yesevilik tarikatına ait bilgiler, dervişlik üzerine övgüler, cennet-cehennem tasvirleri, İslam peygamberinin hayatı ve mucizeleri anlatılır.

Kitapta Allah aşkı Peygamber sevgisi işlenmiştir.

Hikmet: Hoş, hayırlı anlamlarına gelir.

Sade ve yalın bir dil kullanılmıştır.

Aruz ve hece ölçüsü bir arada kullanılmıştır.

Dörtlük ve beyitle yazılmıştır.

144 hikmet ve 1 münacaattan oluşur. (2009 yılında bulunan yeni hikmetlerle bilinen hikmet sayısı 217 olmuştur. Dr. Hayatı Bice tarafından hazırlanan 5. baskıda yeni hikmetler günümüz Türkçesi ile de yayınlanmıştır.)

Eser Karahanlı Türkçesinin Hakaniye lehçesiyle yazılmıştır.

İstifham (soru sorma) ve Tecahül-i Arif (bilip de bilmezlikten gelme) sanatları kullanılmıştır.

Ahmet Yesevi’nin hikmetlerinin birleşmesiyle oluşmuştur.

Ahmet Yesevi hikmetleri Karahanlı Türkçesiyle söylemiştir.

Hikmetler dini tasavvufi şiirlerdir.

63 yaşından sonra toprağın altında yaşamayı seçmiştir.

Allah’a yakın olma isteği vardır.

Şiirlerde ulusal ögeler (ölçü, nazım biçimi, yarım uyak) ile İslamlıktan gelme yabancı ögeler (din ve tasavvuf konuları, yabancı sözcükler) bir arada kullanılmıştır.

Eserin uyaklanışı abcd dddb eeeb şeklindedir. Dördüncü dizelerin birbiriyle uyaklı oluşu hatta zaman zaman aynen tekrarlanışı bu şiirlerin musiki ile okunmak için söylendiğini gösterir.

Eser 12. yy’a aittir.

Divan-ı Hikmet’i Ahmet Yesevi yazmamıştır. Ahmet Yesevi’nin kurduğu tarikattaki Şaban Durmuş, Ahmet Yesevi’nin görüşlerini ve düşüncelerini kitap haline getirmiştir.

Didaktik ve manzum bir eserdir.

Ahmet Yesevî 61 yaşından sonra bir yere kendini kapatmıştır ve Muhammed gibi 61 yaşında ölmek istemiştir ama 73 yaşında hayata veda etmiştir.

Türk edebiyatı tarihinde “Divan-ı Hikmet”in önemi İslamiyet’ten sonraki Türk edebiyatının daha önce yazılan Kutadgu Bilig’den sonraki bilinen en eski örneklerinden biri ve tasavvuf Türk edebiyatının ilk eseri oluşudur.

Lirik ve didaktik özellik gösterir.

.

DİVANI HİKMETİ OKUMAK İSTİYENLER BU ADRESİ TIKLAYINIZ:

Günümüz Türkçesi ile Divan-ı Hikmet’in tam metni

.http://www.divanihikmet.net/hikmet1.html

.

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Popularity: 5% [?]

Leave a Reply

BİLGİ PAYLAŞTIKÇA DEĞERLENİR

 

Mart 2015
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Şub    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

ilgi sıralamasında ilk 100

 1. 100% Osmanlı İmparatorluğu dönemi haritası 1299-1920 VE OSMANLI İMPARATORLUĞUNUN YERİNE KURULAN 64 ÜLKE
 2. 51% TÜRKİYE'YE YERLEŞMİŞ OLAN 24 OĞUZ BOYU
 3. 41% İspanya Müslüman tarihi, Tarık Bin Ziyad (689-720), Endülüs Emevi Devleti (756-1492)
 4. 31% Kayı Boyu (IYI)
 5. 23% OSMANLI AŞİRET KAYITLARI
 6. 22% GÖKTÜRKLER (M.S. 552-M.S. 744) ve Asya coğrafyasındaki antik gök bilimi belgeleri.
 7. 21% Hezarfen Ahmet Çelebi, (d. 1609 – ö. 1640)
 8. 20% BÜYÜK HUN İMPARATORLUĞU (MÖ400)
 9. 20% HZ. MUHAMMED (571-632) MÜSLÜMANLARIN PEYGAMBERİ
 10. 19% TÜRK DÜNYASINDA BOY GENLERİ TAMGALAR-Taşınan Bilim-Kültür Genleri-Antik Boy’lar Tamgaları
 11. 19% BAĞDAT PAKTI-24 Şubat 1955, CENTO (Central Treaty Organization - Merkezi Antlaşma Teşkilatı)
 12. 19% ATATÜRKÜN SAVAŞTIĞI dünyanın ilk savaş uçağı kullanıldığı (1912) TRABLUSGARP SAVAŞI
 13. 18% Karamanoğlu Beyliği.(1256-1487) ülkesindeki resmi dili Türkçe yapan beylik.
 14. 18% 23 Nisan 1920'de TBMM'nin açılışı "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı"
 15. 17% Harezmi (780-850) dokuzuncu yüzyılda yetişen cebir alanında ilk defa eser yazan Müslüman-Türk matematik, coğrafya ve astronomi alimi.
 16. 16% Halife'ler sıralaması.
 17. 16% 19 Mayıs 1919 "Türklerin Millî Mücadele tarihi" başlangıcı
 18. 15% KARTAL ve KANATLARI-GÖKLERDEKİ HAKİMİYET- GÜÇ GÖSTERGESİ OLARAK TARİHTEKİ TÜRK TAMGASI
 19. 15% BEYAZ TÜRKLER....Deşti Kıpçak-Kuman Türkleri ve Kuman kitabı (Mö1000)
 20. 15% Kervan yolları korumalı konaklama yerleri "İPEKYOLU KERVANSARAYLARI" hanlar
 21. 14% MEMLÜKLER-KÖLEMENLER-(KÖLE TÜRKLER)’İN “TÜRK İSLAM DÜNYASINDAKİ GÖREVLERİ” (673-1811)
 22. 14% AMERİKA’DAKİ “TÜRK BEYİN GURBETÇİLERİ”
 23. 14% 1826 yed-i vahid (tekel) sistemi
 24. 14% 115 yıl yaşıyan Hun Türkleri ve ..Çin, Pakistan, Hindistan arasında Ay-Yıldız bayraklı bir Türk Hun devleti-THUN-HUNZA
 25. 14% Bulgaristan Tarihi, Traklar (MÖ400), Han Asparuh (668-700).
 26. 14% BOLAYIR COĞRAFYASI VE TÜRK TARİHİNDEKİ YERİ
 27. 13% 30 AĞUSTOS Zafer Bayramı (1922)
 28. 13% Mehmet Cengiz Öz (MEHMET ÖZ) 1960
 29. 13% DÜNYA KÖLELİK TARİHİ Zaman Çizelgesi
 30. 12% TÜRK BOYLARI
 31. 12% Türk boyları
 32. 12% MÜSLÜMAN BİLİMCİLER TARİH SIRALAMASI
 33. 12% Orhun Alfabesi çevrimi-Dr.Yusuf Alper Kılıç
 34. 12% ANADOLU SELÇUKLU DEVLETİ (1077)
 35. 12% “Türk lügatını yazan TÜRK -KAŞGARLI MAHMUT” (1008 – 1075) DİVANI LÜGAT İ TÜRK
 36. 11% AMERİKA!YI KEŞFEDEN MÜSLÜMAN VE TÜRK KAŞİFLER (1291-1554)
 37. 11% BÜYÜK SELÇUKLU DEVLETİ KOMUTANI BEKÇİOĞLU EMİR AFŞİN
 38. 11% 1228-BİR DESTANIN SANATI- Nakşı bukalemun - DİVRİĞİ ŞİFAHANESİ VE ULU CAMİ "bir Bilim-bir Tarih-bir Şaheser-bir Gönül-bir İnanç" VE BİR ALTIN MİRAS
 39. 11% ÇİN SEDDİ (M.Ö.403 M.Ö.221),
 40. 11% AHAL TEKE TÜRK ATLARI VE DÜNYADA AT BAKALIĞI OLAN TEK ÜLKE "TÜRKMENİSTAN HER YIL AT BAYRAMI KUTLUYOR"
 41. 11% MOĞOLİSTANDA KAZILARDA YENİ BULUNAN ESERLER ANTİK TÜRK DÜNYASINA IŞIK TUTUYOR
 42. 11% AMERİKA ASYA ARASI (KITALARARASI MESAFE) NEDİR?
 43. 11% HAZAR TÜRKLERİ (Musevi Hazar topluluğu)
 44. 10% ŞAMAN DAVULU-GÜNÜMÜZE KADAR GELEN ANTİK (ÖNTÜRK) TÜRK TAMGALARI
 45. 10% ÇİMPE KALESİ-OSMANLILARIN AVRUPAYA İLK GEÇİŞİ-1352
 46. 10% SURİYE TÜRKMENLERİ VE TERK EDİLMİŞLİK KADERİ
 47. 10% SERVET SOMUNCUOĞLU
 48. 10% Taşlarda "Yazı Belgeler" ORHUN ANITLARI ( Tonyukuk 716, Köl Tigin (Kültigin) 732, Bilge Kağan 735 )
 49. 10% TUAREG'LER TÜRK MÜ?, Güney Akdeniz (Kuzey Afrika) Kültürü-South Mediterranean Culture
 50. 10% DOĞU ROMA İMPARATORLUĞU (330 – 1453)
 51. 10% Uluğ Bey (d. 1393 - ö. 1449)
 52. 10% HASAN BÜLENT PAKSOY- Orta Asya Bilimcisi
 53. 10% İSVİÇRE HUN VADİSİ - ÇİN SİCHUAN-TÜRKMENİSTAN NOHUR - SEKELİSTAN HUN - TÜRKİYE DENİZLİ KÜLTÜR BAĞI; DENİZLİ ARDIÇ MEZAR BAŞLIKLARI
 54. 10% Suriye Türkmenleri ve yaşadığı yerler
 55. 10% TÜRK TARİHİ Zaman Çizelgesi
 56. 10% Karahanlılarda Türkçe İslam ve Türkçe İlk Kur'an
 57. 9% AVRUPA HUNLARI SEKELLER
 58. 9% BARAK TÜRKMENLERİ
 59. 9% KURULUŞUN TEMELİ ZAFER VE TÜRKİYEDE 30 AĞUSTOS SAVAŞ HARAKETİ ŞANLI TARİHİ
 60. 9% Çin tarihi
 61. 9% Türklerde kültür örneği,İzol Aşireti ve yerleştiği Köyleri
 62. 9% Haluk Tarcan (1931- )
 63. 9% SÜMERLER (M.Ö. 3500 – M.Ö. 2000) Runik yazıdan Çivi yazısına “tarihte kullanılan ilk digital yazı”mı?
 64. 9% KURTULUŞ SAVAŞINDA BİR (AMAZON) KADIN SAVAŞÇI TÜRK - "İstiklâl Harbi akıncısı” KARA FATMA “Üsteğmenlik maaşımı Kızılay’a terkettim” -....1955
 65. 9% ANTİK TARİHTEN BU YANA GÖK BİLİM ÇALIŞMALARI VE TÜRKLERDEKİ GÖK BİLİM KÜLTÜRÜ - AY YILDIZ TAMGASI
 66. 9% Aytunç ALTINDAL
 67. 9% 1453-İSTANBULUN FETHİ, BİR DEVİR NASIL DEĞİŞTİ.
 68. 9% Kurt Sosyal Hayatı ve TÜRKLER'DE "KURT TAMGASI"
 69. 9% A.Burhan Ersan " Sanatın gerekliliği ve Ebru"
 70. 9% ERDOĞAN ASLIYÜCE -Bir Tarih Hazinesi
 71. 9% ALİ AKIŞ -1918
 72. 9% GELECEĞİN ENERJİSİ GÜNEŞ VE paylaşılamayan çöllerde GELECEĞİN SAVAŞLARI “”"ÇÖL SAVAŞLARI”"”
 73. 9% ANTİK TÜRK TAMGASI BULGARİSTAN TÜRKİYE AZERBAYCAN VE KORE TARİHİNİ AYDINLATTI
 74. 9% İmam Maturidi (Semerkant 852-944 )
 75. 8% VİNÇA - TURDAŞ SEMBOLLERİ (VİNÇA - TURDAŞ KÜLTÜRÜ 3)
 76. 8% Yemen buluntuları “BİLKİS” bilge ? yazıtları(MÖ1000)
 77. 8% TURAN YAZGAN
 78. 8% “YAŞAYAN TARİH-DİL BİLİMCİMİZ” önTürk araştırmacısı KAZIM MİRŞAN
 79. 8% Osmanlı-Kutsal İttifak Savaşları (1683-1699)
 80. 8% Osmanlı Rumeli İstihbarat Teşkilatı Martoloslar
 81. 8% TÜRK TARİHİNDE TOY VE YAĞMA TOYU
 82. 8% (1700-1800) yılları TÜRK TARİHİ olayları
 83. 8% ibn HALDUN” (1332-1406) Geçmişler geleceğe, suyun suya benzemesinden daha çok benzer.”
 84. 8% Memun, 832’de Beytü’l-Hikme (Bilgelik Evi) adlı bir akademi kurdu. Burada Yunanca, Süryanice, Farsça ve Sanskritçe yapıtlar Arapça’ya çevrildi
 85. 8% Kimmerler ( c. M.Ö. 1200)
 86. 8% SURİYE TÜRKMENLERİ
 87. 8% KÖSEDAĞ SAVAŞI 1242
 88. 8% TRAKYENLER, ANTİK TÜRKİYENLER
 89. 8% Tablet Belgeler NAACAL TABLETLERİ (15.000 yıl)
 90. 7% Manastır Askerî İdadisi 1912
 91. 7% Orkun (Orkney) adaları “antik runik-ORHUN (Kök Türk) yazıtları”.
 92. 7% 1402 ANKARA-BEYAZIT VE TİMUR KARDEŞLERİN YAZIŞMALARI
 93. 7% METE HAN (MÖ 209-714)
 94. 7% Babür İmparatorluğu (1526–1858) Hindistan da Türk’ler Şah Cihan (d. 5 Ocak 1592 – ö. 22 Ocak 1666)
 95. 7% Osmanlı İmparatorluğunda Avrupa’ya tanınan mali imtiyazlar, – “OSMANLI MALİYESİNDE AVRUPANIN KONTROLU” VE OSMANLIDA BANKACILIK TARİHİ .
 96. 7% KOLONİLER-KÖLE ÜLKELER TARİHİ
 97. 7% İNANÇLARIN YÖNETİM VE EKONOMİ BİRLİĞİ-YÖNETİM VE EKONOMİ BİRLİĞİ İNANCI, GLOBAL BİRLİKTELİK VE KUTSAL İTTİFAKLAR-HAÇLI SAVAŞLARI (1096-1270)
 98. 7% LÜBNAN TÜRKLERİ
 99. 7% Urmu teorisi
 100. 7% DÜNYA TÜRKLERİ


wp_footer() class="snap_shots