Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
Ev / Genel / Ankara keçisi- Tiftik, “Elmas Elyaf”

Ankara keçisi- Tiftik, “Elmas Elyaf”

Tiftik keçisi veya Ankara keçisi, Ankara’ya has bir keçi türü. Ataları, 13. yüzyılda Orta Asya’dan Anadolu’ya göçen Türkler tarafından, Hazar Denizi’nin doğusundan getirilmiştir. İç Anadolu’nun iklim özelliklerine adapte olmuş ve zamanla Ankara’ya özgü bir hayvan olmuştur. Ankara Keçisi Ankara’nın bütün ilçelerinde yetiştirilmekle beraber, en çok ürün alınan ilçeler Ayaş, Beypazarı, Güdül ve Nallıhan’dır. Türkiye haricinde Güney Afrika, Birleşik Devletler, Kanada, Yeni Zelanda, Rusya, Arjantin ve Brezilya’da yetiştirilmektedir.

 

Ankara ilindeki Tiftik keçisi sayısı 1970’lerdeki sayılarının onda birinin altındadır ve günümüzde koruma amaçlı olarak bunların yetiştiricilerine teşvik verilmektedir.

Tüyünün tiftik olmasından dolayı, tekstilde oldukça fazla kullanılmaktadır. Peruk ve Oyuncak yapımında da kullanılır.

 

Tiftik veya moher (İngilizce: mohair); Ankara keçisinin uzun, parlak ve yumuşak kıllarından elde edilen doğal elyaf türü. Hafiftir, kumaş ve örgü yünü olarak kullanılır. Batılı dillerdeki karşılığı Arapçada seçilmiş, beğenilmiş anlamına gelen muhayyer kelimesinden türetilmiştir ve son kısmı İngilizce hair (kıl) sözcüğüne benzetilmiştir.

 

 

Angora keçi- Tiftik genellikle, ipek benzeri kumaş ya da iplik saç yapılmış Ankara keçisi. Hem dayanıklı hem de esnek tiftik, yüksek parlaklığı ve parlaklığı ile dikkat çekicidir, “Elmas Elyaf” takma adını kazanmasına yardımcı olmuştur, ve bunları eklemek için sıklıkla fiber karışımlarında kullanılır. bir tekstil için nitelikler. Tiftik boya alırson derece iyi. Tiftik, nemlendirici özelliklerinden dolayı yazın serin kalırken, mükemmel yalıtım özelliklerine sahip olduğu için kışın ılıktır. Dayanıklı, doğal olarak elastik, aleve dayanıklı ve kırışmaya dayanıklıdır. Kaşmir , angora ve ipek gibi lüks bir lif olarak kabul edilir ve genellikle koyunların ürettiği çoğu yünden daha pahalıdır .

Tiftik lifi çapı yaklaşık 25–45 mikron arasındadır. ankara keçisi

kaynak ; viki

Ankara Keçisi, insanoğlunun tanıdığı yaşayan en eski genlerden biridir. Orijininin dindar keşişlerin yaşadığı Tibet dağları olduğu söylenir. Tiftik, ki bu narin yaratığın kırkılan tüyüdür, yumuşaklığı, göz alıcı parlaklığı ve üstün boyanabilme yeteneği nedeniyle, tarihi izlerinin antik çağlara kadar sürdürülmesini değer kılar.

Mohair (tiftik) kelimesi de parlak keçi tüyünden yapılan giysi anlamına gelen “mukhaya”‘dan gelmektedir.

Tiftikbirlik

http://tiftikbirlik.com.tr/sayfa.aspx?ID=3

.

Hakkında Türk Bilimi

İlginize teşekkürler

Hz.Muhammedin mektupları

Hz.Muhammed’in devlet başkanlarına mektupları

Taberî belgelerinde Peygamberler ve Krallar Tarihi , H.Z. Muhammed Hudeybiye Antlaşması sonrasında İslam’a davet kararı …

LÜBNAN

Osmanlıdan sonra kurulan “Orta doğu devleti Lübnan’ın tarihi seyri”.

Ortadoğunun Osmanlı sonrası paylaşımı ve Hıristiyan konsorsiyumu “Sykes-Picot Anlaşması”nın günümüze kadar gelen bölüşmeleri: 1915 Mekke …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*