Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
Ev / Genel / Asya’ya hükmeden imparator… Kubilay Han 1215-1294 ve tarihe yazdırdıkları..

Asya’ya hükmeden imparator… Kubilay Han 1215-1294 ve tarihe yazdırdıkları..

Kubilay Han (d. 23 Eylül 1215 – ö. 18 Şubat 1294) Moğol İmparatorluğunun kağanı, aynı zamanda Çin’deki Yuan Hanedanlığı’nın kurucusu ve ilk imparatorudur.
Kubilay Han, Çin’de Yuan Hanedanlığı’nı kurarak 1271 ile 1294 yılları arasında hükümdarlık yaptı. Hanedanlığın başkenti Pekin idi. 1279 yılında Song Hanedanlığı’na kesin olarak son vererek Çin’i tekrar birleştirdi. Kubilay’ın devletinin hudutları, Çin dışında Kıpçak, Çağatay, Almalık, İran ve kuzeyde Polonya hudutlarına kadar yayılıyordu. Kubilay Han, Japonya’ya ve Vietnam’a yaptığı akınlarda başarılı olamadı. Burma’da büyük bir zafer kazandı. Kubilay Han 1293’te de Endonezya’ya bir sefer yaptı ve Cava’yı ele geçirdi.
Kubilay Han Çin’de Büyük Kanal inşaatına devam etti; birçok kamu binasını tamir ettirdi. Çin’de ilk defa kâğıt para kullanımını başlattı. Çin sanatının gelişmesini destekledi.
Kubilay döneminde Çin’i pek çok Avrupalı ziyaret etti. Bunların arasında en ünlüsü Marco Polo’dur. Marco Polo,bu imparatorun sarayı, oradaki hayat, eğlenceler ve vergi sistemi hakkında bilgiler vermektedir.
Kubilay Han, 1294’te 78 yaşında iken öldü.

Kubilay han Asyada bir devir başlatmıştır, bu devre Türk Devri denmiştir…

KUBİLAY

1. Doğu Asya Çin’den başlayan egemenlik alanlarını Doğu Avrupa bölgesine kadar genişleten üç kardeş Asya Türk Devletlerini üç devlette birleştirmiştir..
“Kubilay gençlik yıllarında Çince öğrenmişti ve Çin kültürüne büyük merak duymaktaydı. 1251’de Moğol hükümdarlığına seçilmiş olan kardeşi Mengü, Kubilay’ı Doğu ülkelerini, Hulagü’yü de Batıdaki ülkeleri almaya göndermişti.”

.

marko polo

2. En önemli olan hareket Marko Polo Çin seferidir…Marko Polo Kubilay han ile yaptığı antlaşmalar sonunda Çin den Avrupa’ya ticaret yolu olan İpekyolu ticaretini kontrol etme imkanı elde etmiştir..
“Sorghagtani Beki; Dokuz Hatun dinine bağlı birer Nasturi Hıristiyandı. yaklaşık 1198 doğumlu, 1252’de öldü, Cengiz Han ve Kubilai Han’ın annesi.”
.

kubilay han kağıt parası
3. “Çinde Kağıt para kullanımı çok çok önemli bir ticari harekettir, kağıt paranın tarihindeki en önemli kullanım gücü elde etmesini sağlamış olması sanal ticaretin de başlangıcı olarak görülmelidir.. böyle bir kural ülkedeki mali denetimin yürütülmesini kolaylaştımıştır”…

.

 

Hakkında Türk Bilimi

İlginize teşekkürler

ankara keçisi

Ankara keçisi- Tiftik, “Elmas Elyaf”

Tiftik keçisi veya Ankara keçisi, Ankara’ya has bir keçi türü. Ataları, 13. yüzyılda Orta Asya’dan …

Hz.Muhammedin mektupları

Hz.Muhammed’in devlet başkanlarına mektupları

Taberî belgelerinde Peygamberler ve Krallar Tarihi , H.Z. Muhammed Hudeybiye Antlaşması sonrasında İslam’a davet kararı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*