Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
Ev / Genel / Ayşe Bibi; sevgiye adanmış bir kadın ve bilge bir kadın Babaj Hatun

Ayşe Bibi; sevgiye adanmış bir kadın ve bilge bir kadın Babaj Hatun

.

Tavus kuşu Hoca Ahmet Yesevi-Türkistan Aşkın Çakır

Bu resim Hoca Ahmet Yesevi dergahında tavus kuşu ile çekilen resim Kazak gelin -damat geleneği,  bu geleneğin bölgedeki Ayşe Bibi dönemindeki türbede görülmesi bölgenin kutsallığının çok eski bir kültürün devamı olduğunu gösteriyor. Fotoğraf; Aşkın Çakır.

Kırgızistan Taraz Ayşe bibi Babaj hatun melek mukarnası

Kazakistan’ın güneyindeki Jambul bölgesinin Jambul şehrindeki Ayşe Bibi köyünde Babadcı Hatun Türbesi’nin yaklaşık 20 m. güneyinde yer alır.

1  üç türbe   Kırgızistan Taraz

Ayşe Bibi Türbesi, tuğla malzemeyle inşa edilmiş ve cepheleri süslemeli terrakota plakalarla kaplanmıştır. Kare planlı yapının köşelerinde yukarı doğru incelen silindirik kuleler bulunmaktadır .

Dıştan 8.50 x 8.50 m. ölçülerinde

Duvar kalınlığı yaklaşık 1.60 – 1.65 m.dir5 .

Silindirik köşe kuleleriyle sınırlandırılmış cephelerin ortasında sivri kemerli birer eyvan yer alır.

3 Ayşe bibi plan

Ortaçağa ait Ayşe Bibi Türbesi imana ve sevgiye adanmış bir yapı. Ayrıca anıtta kutsal bir tılsımın var olduğuna inanılıyor. Bölgedeki Kazak Türklerinde günümüze kadar  devam eden adetler vardır., yeni evlenen gelin ve damadın ilk uğrak yeridir

https://en.wikipedia.org/wiki/Aisha_Bibi

Taraz şehri yakınında XII. yüzyıl başlarına tarihlenen Ayşe Bîbî Türbesi kare planlı, köşelerinde büyük sütunçeler bulunan, tuğladan yapılmış bir binadır. Kitâbesi yoktur; fakat Karahanlı Sultanı Nasr b. İbrâhim tarafından eşi (Alparslan’ın kızı) Ayşe Bîbî için yaptırıldığı kabul edilir. Binanın kubbesi ve üst kısmı yıkılmıştır. Bütün cepheleri hiç boşluk kalmayacak şekilde, altmış dört değişik kabartma desenle işlemeli pişmiş topraktan levhalarla bezenmiştir. Almatı Müzesi’ndeki rekonstrüksiyon maketinde piramidal külâhlı olarak sergilenmektedir. Hemen yakınındaki Balacı Hatun Türbesi tuğladan yapılmış, 7 × 7 m. ölçülerinde bir bina olup bu da XII. yüzyıl başlarına tarihlenir. Üzeri içten kubbe, dıştan yıldız tabanlı çok yüksek prizmatik külâhla örtülüdür. Ön cephesi beden duvarlarından daha yüksek tutularak geleneğe uyulmuştur. Eski fotoğraflarında giriş cephesinde kabartmalı yazı kuşağı görülmekteyse de bugün mevcut değildir.

http://www.islamansiklopedisi.info/dia/ayrmetin.php?idno=250129

http://sanattarihidergisi.ege.edu.tr/index_htm_files/STD%20XIV-I-bubur.pdf

2

Karahanlı Devleti840 – 1212 yılları arasında Orta Asya ve günümüz Doğu Türkistan toprakları üzerinde hüküm sürmüş bir Türkdevletidir.

Bazı tarihi kaynaklarda bu krallık, “İlekhan Krallığı” olarak geçer. Bulunan maden paraların bir çoğunda tipik “İlek (Iilik, elik, vs.)” sözü vardır. İslâmi kaynaklarda, örneğin Ali ibn el-Esir, o hanedanın ismini al-Hāqaniyaal-Hāniya veya al-Āfrāsiyā diye tanımlamıştır.[4] Eşzamanlı edebiyat kaynaklarında genellikle hanedan ismi Kağaniye (Ḵāqāniya) (Ḵağan [yurdu]), al-Moluk al-Ḵāniya al-Atrāk “(Mülûk Bâvendîyye)” veya Āl-e Afrāsiāb (Afrasiab ailesi, hanedanı; Şehname‘deki Turan kralı) denilmiştir.[5]

https://tr.wikipedia.org/wiki/Karahanlılar

https://en.wikipedia.org/wiki/Kara-Khanid_Khanate

http://turkbilimi.com/mukarnas.html

http://www.shiro1000.jp/muqarnas/data/central.htm#TURKESTAN

Ayşe bibi t

Babaj hatun;

tuğladan yapılmış, 7 × 7 m. ölçülerinde bir bina olup bu da XII. yüzyıl başlarına tarihlenir. Üzeri içten kubbe, dıştan yıldız tabanlı çok yüksek prizmatik külâhla örtülüdür. Ön cephesi beden duvarlarından daha yüksek tutularak geleneğe uyulmuştur.

Eski fotoğraflarında giriş cephesinde kabartmalı yazı kuşağı görülmekteyse de bugün mevcut değildir.

http://www.islamansiklopedisi.info/dia/ayrmetin.php?idno=250129

Babaji’nin nasıl yüzyillar boyunca Himalaya’larda yaşadığını ve yaşarken nasıl birçok spiritüel öğretmene uzaktan kılavuzluk yaparak yönlendirdiğini, çoğunlukla yönlendirilen bu öğretmenlerin Babaji tarafından yönlendirildiklerinden haberlerinin bile olmadığını açıklamıstır.

http://www.babajiskriyayoga.net/turkish/about-babaji.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/Aisha_Bibi

https://en.wikipedia.org/wiki/Samanid_Mausoleum

https://tr.wikipedia.org/wiki/Samaniler

https://tr.wikipedia.org/wiki/Sasani_imparatorluğu

https://tr.wikipedia.org/wiki/Babailik

 

.

.

Hakkında Türk Bilimi

İlginize teşekkürler

ankara keçisi

Ankara keçisi- Tiftik, “Elmas Elyaf”

Tiftik keçisi veya Ankara keçisi, Ankara’ya has bir keçi türü. Ataları, 13. yüzyılda Orta Asya’dan …

Hz.Muhammedin mektupları

Hz.Muhammed’in devlet başkanlarına mektupları

Taberî belgelerinde Peygamberler ve Krallar Tarihi , H.Z. Muhammed Hudeybiye Antlaşması sonrasında İslam’a davet kararı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*