Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
Ev / Genel / Azerbaycan “Dünyanın en uzun gökdeleni”ni (Azerbaijan Tower) inşa etmeye hazırlanıyor

Azerbaycan “Dünyanın en uzun gökdeleni”ni (Azerbaijan Tower) inşa etmeye hazırlanıyor

Başkent Bakü’nün 25 kilometre güneyinde, “Hazar Adaları” projesinde çerçevesinde inşa edilecek ‘Azerbaijan Tower’, Dubai’deki 828 metrelik ‘Burj Halife’den 222 metre daha uzun olacak. 2015 yılında inşasına başlanacak ‘Azerbaijan Tower’ın, dünyanın en yüksek ve en lüks binası olan ‘Burj Halife’den unvanını alacak.

Projeyi üstelenen Avesta şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Hacı İbrahim Nehramli yaptığı açıklamada, “Projeye, 2011’in Mart ayında başladık. Şu ana kadar, 10 ay içinde 200 hektar araziyi taşla doldurup, 3 ada oluşturduk. 2013’te şehrimizin ilk kısmı bitecek ve 5 bin vatandaş burada yaşayacak. 2014-19’da şehrin ikinci kısmı, 2017-22’de üçüncü kısmı, 2022’de de projenin son bölümü tamamlanacak” dedi.

“Hazar Adaları” projesinin 50 adadan oluştuğunu belirten Nehramli, “En büyük olan 6’ncı adada binalar olacak. Bu binalardan 3 tanesi 85 katlı, diğerleri 50, 60, 65 katlı ve bir tane de kulemiz olan ‘Azerbaijan Tower’ 1050 metre uzunluğunda, 186 katlı olarak tamamlanacak. ‘Azerbaijan Tower’ın inşası 2015’de başlayacak. İnşaatın 2019’da tamamen bitmesi planlanıyor. En güzeli bu şehrin dört bir yanı 150 kilometrelik sahille bitişik parklardan oluşuyor” şeklinde konuştu.

Nehramli ayrıca, “‘Hazar Adaları’ projesinin maliyetinin 100 milyar dolar olması planlanıyor. İlk etap maliyeti 10-12 milyar, 2’nci etap 20 milyar, 3’ncü etap 30 milyara mal olacak. 40 milyar dolar ise havalimanı, spor ve eğlence merkezleri için harcanacak” dedi. Havalimanı, restoranlar, oteller, rezidanslar, golf sahaları, konser salonları ve hipodromun bulanacağı ‘Hazar Adaları’ projesinin 300 ila 400 bin arası turist kapasitesine sahip olması bekleniyor.

DIŞ HABERLER

Hakkında Türk Bilimi

İlginize teşekkürler

ankara keçisi

Ankara keçisi- Tiftik, “Elmas Elyaf”

Tiftik keçisi veya Ankara keçisi, Ankara’ya has bir keçi türü. Ataları, 13. yüzyılda Orta Asya’dan …

Hz.Muhammedin mektupları

Hz.Muhammed’in devlet başkanlarına mektupları

Taberî belgelerinde Peygamberler ve Krallar Tarihi , H.Z. Muhammed Hudeybiye Antlaşması sonrasında İslam’a davet kararı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*