Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
Ev / Genel / BÜYÜK SELÇUKLU DEVLETİ KOMUTANI BEKÇİOĞLU EMİR AFŞİN

BÜYÜK SELÇUKLU DEVLETİ KOMUTANI BEKÇİOĞLU EMİR AFŞİN

Türk tarihinde Selçuklu Devleti denildiğinde bir dönüm noktası akla gelir.işte bu dönüm noktasını oluşturan ve süreci hazırlayan 1071 den önce ve sonra Anadolu içlerinde mücadele etmiş olan (Gazi Emir-Derviş) Alp-Erenlervardır.

(Büyük Selçuklu Devleti Bayrağı )

Bu Alp-Erenler den Selçuklu Komutanı olan ve Anadolu içerisinde bir çok yerin alınıp Türkleştirilmesini sağlayanBekçioğlu Emir Afşin konusunda bilinenleri aktaracağım.

Bekçioğlu Emir Afşin’i İlk kez Sultan Alp Arslan zamanında tarih sahnesinde görüyoruz. Sultan Tuğrul dan sonra Büyük Selçuklu Devleti Sultanı olan Alp Arslan, 1064 yılında Gürcistan ve Doğu- Anadoluya başarılı bir sefer düzenledi ve fethettiği bölgelere Selçuklu valileri :

Van gölü Havzasına:Sakaroğlu Ebu Dülefi.

Anı ve Yörelerine: Ebussevaroğlu Minuçehr’i.

Gürcistan’a : Emir Fadlan’ı atadı.

(Büyük Selçuklu Devleti İ.S-1038-1157)

Ülkenin doğu sınırlarında fetihler yapmak isteyen Sultan Alp Arslan bir süre sonra Anadolu dan ayrıldı. Bununla birlikte o, bütün Selçuklu Emir ve Kumandanlarına ‘’ Anadolu’da fetihleri kesintisiz olarak sürdürmeleri’’buyruğunu verdi.

Özellikle 1066 yılında, değerli ve deneyli Selçuklu Devlet adamı Hacip Gümüştekin ve Bekçioğlu Emir Afşin ile birlikte Anadolunun Fethi ile görevlendirdi.

Hacip Gümüştekin ve Bekçioğlu Emir Afşin Anadoludaki fetih hareketlerinde Murat Dicle havzasından ilerleyerek El-Cezire ye inip, Ergani ve Nizip yörelerindeki Bizans birliklerini etkisiz hale getirip kaleleri ele geçirmiş.Fırat ırmağını geçerek Adıyaman yörelerine akınlar yapmışlardır.

(Sultan Alp Arslan)

Akınlarda beraber hareket ettiği Hacip Gümüştekin, Afşin Beyin kardeşini öldürmesi üzerine aralarında tartışma çıkmış, Hacip Gümüştekin tartışma sonucu ölmüş, değerli bir Selçuklu devlet adamını öldürmesi münasebeti ile Sultan Alp Arslan’ın kendinse cephe alacağını düşünerek, o zamanki Anadolu Selçuklu üssü olan Ahlattan Türkmen birliklerini alarak batı Anadoluya seferlere devam etmişdir.

Daha sonraki yıllarda, Kahramanmaraş, kayseri, Malatya Emirdağı, Antakya , Karaman, ve doğu karadenizin Trabzon’a kadar olan bölümlerine akınlar düzenleyip bir çok yeri ele geçirip, Bizans kuvvetlerini hallaç pamuğuna çevirdi.

26 Ağostos 1071’de Malazgirt-Ahlat arasındaki Rahve ovasında, ünlü Malazgirt savaşı başladı. Bu savaşta Sultan Alp Arslan’ın yanında Başta Bekçioğlu Emir Afşin Bey olmak üzare, Gevheryin,Savtekin, Sandak, Serhenkoğlu, Ahmetşah, Demleçoğlu Mehmet, Duduoğlu gibi isimler yer aldı.

 

(Bekçioğlu Emir Afşin Bey)

1071 yılında Romanos Diogenes in haçlı ordusunu yenen Sultan Alp Arslan, emrindeki Komutanlarına Anadolu akınlarına devam etmeleri için tekrar emir verdi.

Savaşçı ve cesur bir kişiliğe sahip olan Bekçioğlu Emir Afşin Horasan dan Anadoluya gelmiş muhtemel Oğuzların Çepni Boyundan bir Komutandı, 1071 yılından sonraki Fetihleri tam olarak bilinmemekle birlikte, tarihi süreç bağlamında Karadenizin Türkleşmesi hususu göz önünde bulundurulduğunda, Doğu Karadeniz bölgesinde Türkmen birlikleri ile hareket ettiği düşünüle bilir.

Anadolunun Türkleşmesi ve yurt edilmesi konusunda tarihsel olarak emeği geçen Başta Bekçioğlu Emir Afşin Bey olmak üzere Tüm Selçuklu Komutanlarını Saygı ve minnetle anıyoruz.

 

Saygılarımla

Emrah BEKCİ

Araştırmacı Yazar

Hakkında Emrah Bekci

İlginize teşekkürler

ankara keçisi

Ankara keçisi- Tiftik, “Elmas Elyaf”

Tiftik keçisi veya Ankara keçisi, Ankara’ya has bir keçi türü. Ataları, 13. yüzyılda Orta Asya’dan …

LÜBNAN

Osmanlıdan sonra kurulan “Orta doğu devleti Lübnan’ın tarihi seyri”.

Ortadoğunun Osmanlı sonrası paylaşımı ve Hıristiyan konsorsiyumu “Sykes-Picot Anlaşması”nın günümüze kadar gelen bölüşmeleri: 1915 Mekke …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*