Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
Ev / Genel / DİNLER TARİHİ zaman çizelgesi

DİNLER TARİHİ zaman çizelgesi

 

İnanç ve sebepleri;
İnsanlar her ne kadar yaratılan “en donanımlı canlı” iseler’de, yapmak istediklerini yapamadılkarı, güçlerinin yetmediği ve yenildikleri zor durumlarda kendilerine bir yardımcı güç aramışlardır.
Hiçbir zaman güçleri hayatlarını sürdürmeye yeterli olmamıştır.
.
Aslında dinler bir bakıma “insanlara manevi bir güç vererek”te “kendi güçlerinin performansını arttırmışlar” ve sahip oldukları güçlerini çok verimli kullanma imkanı oluşturmuşlardır.
.
Dinler teknik olarak bakıldığında “insan hayatının balansıdır”.
.

.
Dinler;
.
İnsanlar önceleri doğanın güçlerinin bir yönetici olduğunu farketmişler ve doğadaki varlıkların kendilerine güç oluşturacağı inancına varmışlardır.
Bazı toplumlar cansız varlıkların kendilerine güç vereceğine inanmış; öncelikle taşlar daha sonra ağaçtan yapılmış heykeller ve daha sonrada insanların güçlü olanlarının heykellerini yaparak tanrı-“güç verecek varlık” olarak tapınmışlardır.
Bazı toplumlar bu inançları haraket eden ve güç-enerji sağlıyan  varlıklara inanarak bağlanmış ve yardım beklemiş kutsal saymış. güneş ve ay bunlardan en önemli olan nesnelerdir.
.
-TOTEM VE ÇOK TANRILI DİNLER
–Taşlar
—Taşlar en eski inanç kültürüdür, çünkü insan onunla hayat mücadelesine başlamış çünkü her düşmanına taşla müdahale etmiştir.
–Totemler
—Ağaçlardan yapılan nesneler özellikle doğadaki güçlü hayvanların bir maketidir.
–İnsan heykelleri
—İnsanlar güçlü insanları kendilerine manevi yardımcı olarak heykellerini dikerek tapmışlardır.
.

.
ANTİK ASYA DİNLERİ;
-Zerdüşt
-Hinduizm
-Budizm

.
-Hz İBRAHİM VE TEK TANRILI DİNLER ; KİTAPLARI OLAN DİNLER
–Musevilik Hz. Musa, KİTABI; TEVRAT
–İsevi-Hıristiyan. Hz. İsa, KİTABI; İNCİL
— Muhammedi-Müslüman. Muhammet. KİTABI; KUR AN

.

.
Tek Tanrılı Dinler kitaplarla insanlara dağılmıştır, bu kitaplar sadece din görevlilerinde bulunmaz bütün tabi olanlar da bulunabilir.
TEK TANRILI DİNLER ORTADOĞU’DA OLUŞMUŞTUR VE DÜNYAYA YAYILMIŞTIR.
SON PEYGAMBER HZ. MUHAMMET’TEN SONRA YENİ BİR PEYGAMBER DÜNYADA İNSANLAR TARAFINDAN KABUL GÖRMEMİŞTİR VE YENİ BİR KİTAP TA KABUL GÖRMEMİŞTİR.
.
İSLAMİYET KURALLARI

KAİNATIN BİR YÖNETİCİSİ OLDUĞUNA VE HER ŞEY’İN ONUN MÜSADESİYLE OLDUĞUNA İNANMAK:
-Bu inanç insanların varlık ve imkan sınırlarının da bilinmesi demektir (YAŞAM-FİZİK KANUNLARINI BİLMEK).
.
KİŞİSEL VARLIĞIN YÖNETİMİ- RUH VE BEDEN SAĞLIĞI, (beşeri yaşama ara vermek) ŞÜKÜR VE DUA ETMEK: BU GÖREV İÇİN BİR İNSANIN AKIL(AKLI BALİK OLMAK) VE (BLUĞ ÇAĞINA ERMEK) BEDENİNİN TAMAMLANMASI GEREKİR.
-Günde 5 vakit; sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı (bu bilim sirkadyen diye isinlendirilmktedir).
–Abdest Almak; bedenin toprağa temas edecek yerlerini nemlendirmek (insan vücudundaki elektrik yükünün boşaltılması için; insan vücudundaki elektrik “kirlian fotoğraf” ile görüntülenmektedir).
–Namaz Kılmak; insanın beyninin ve bedeninin elektrik yükünden boşaltılması ve bedenin bütünüyle haraket etmesi ile vucuda kan dolaşımının sağlanması.
.
TOPLUM YÖNETİCİLERİNİN YÖNETİMİ-TOPLUMU BİR ARAYA GETİRMEK
-Haftada bir gün; cuma günü;
— Bu namaz’ın en önemli özelliği haftalık yaşamdaki değişimi bir bilen tarafından halka bildirilmesi (vaaz).
.
TOPLUMUN KENDİ KENDİNİ YÖNETİMİ-TOPLUMSAL PAYLAŞIM OLUŞTURMAK
-Yılda iki gün; ramazan ve kurban bayramı.
–yılın bir ayında beslenme şeklini değiştirmek ve bedeni tek düze beslenme alışkanlığından kurtarmak ve bu zaman içersinde insanlarla (özellikle ihtiyacı olanlara yardım ederek) yiyeceklerini ve ekonomik varlıklarını paylaşmak; bunun sonunda bayram olarak kutlamak.
–Yılın dört gününde kurbanlar keserek dağıtmak (insanların önemli bir besin kaynağı “et”tir , bu bayramda kurbanlar kesilerek ihtiyaç olanlara, dost ve yakınlara, ayrıca kendi ailesi içinde taksim ederek dağıtılması).
.
GEÇMİŞİ ANMAK VE TARİHİ UNUTMAMAK (TOPLUMUN EN ÖNEMLİ BAĞLAYICI,BÜTÜNLEYİCİ UNSURU)-İMKANLAR DAHİLİNDE BELİRLİ ZAMANLARDAKİ ZİYARETLER:
Bu ziyaretler toplumsal bağın güçlenmesindeki en önemli unsurdur.
-Kutsal inanç toprakları.
-Ata-akraba ve toprakları.
-Komşular; özellikle hasta ve ihtiyacı olanları.
.
.

DÜNYADA YAKILAN ÖNEMLİ İLİM MERKEZLERİ VE KÜTÜPHANELER:
330 MÖ-İRAN KÜTAPHANESİ (M.Ö.330): Çapulcu İskender ve askerleri tarafından yakılmıştır. Zerdüştlüğün 12 Bin manda derisine yazılmış olan Avesta adlı kutsal kitabı da buna dahildi.
490-İSKENDERİYE KÜTÜPHANESİ (MS.490): HIRİSTİYAN Romalılar tarafından yakılmıştır,buradaki mısır medeniyetinin bilim kitapları yok edilmiştir ve bu tarihten sonsa mısır medeniyeti kara bir tarih sayfasına bürünmüştür.
632-BAĞDAT KÜTÜPHANESİNİN YAKILMASI İSLAMİYET TARİHİNİN KARA SAYFASIDIR-Bilindiği gibi bağdat pili ve benzeri bilimler henüz anlaşılamamıştır, Halife Ömer, günlerce yakmayla bitmeyen yüzbinlerce kitabı yaktırma emri vermeden önce tarihe geçen şu talihsiz sözleri sarfetmişti: “Bu kitaplarda yazılanlar Kuran’da varsa, onlara gerek yoktur; Kuran’da yoksalar, o zaman da onlara gerek yoktur.
1260-BAĞDAT KÜTÜPHANESİNİN CENGİZHAN TARAFINDAN YAKILMASI, Ele geçirdiği kentlerin ilk önce kütüphanelerini yaktırmıştır. 1260’da acımadan yaktırdığı Bağdat Kütüphanesi’de bunlar arasındaydı.
1300-İSTANBUL KÜTÜPHANESİ HIRİSTİYAN Haçlılar tarafından yakılmıştır.
1550-ENDÜLÜS EMEVİ KÜTÜPHANESİ : HIRİSTİYAN İspanyollar tarafından yakılmıştır,burada bulunan 80 bin kitap yok edilmiştir.
1562-MAYA VE İNKA ELYAZMALARI : HIRİSTİYAN İspanyollar tarafından yakılmıştır.
1945-BERLİN KÜTÜPHANESİ : Rusların eline geçmesin diye Naziler tarafından yakılmıştır.
2003-HIRİSTİYANLARIN BAĞDAT KÜTÜPHANE ve TARİH MÜZESİ Nİ YAKMASI(9 Nisan 2003): binlerce yıllık 17 bin tarihî eser ve yüzbinlerce el yazması kitap, önce Amerikalı tarihî eser kaçakçıları, sonra da Bağdatlılar tarafından yağma ve talan edildikten sonra yakılmıştır.

Hakkında Türk Bilimi

İlginize teşekkürler

ankara keçisi

Ankara keçisi- Tiftik, “Elmas Elyaf”

Tiftik keçisi veya Ankara keçisi, Ankara’ya has bir keçi türü. Ataları, 13. yüzyılda Orta Asya’dan …

Hz.Muhammedin mektupları

Hz.Muhammed’in devlet başkanlarına mektupları

Taberî belgelerinde Peygamberler ve Krallar Tarihi , H.Z. Muhammed Hudeybiye Antlaşması sonrasında İslam’a davet kararı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*