Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
Ev / Genel / DÜNYADA BU ALANDA BAŞKA ÇALIŞMA YOK …Sivas’ta bilim adamları diş protezinde bor kullanmaya başladı…

DÜNYADA BU ALANDA BAŞKA ÇALIŞMA YOK …Sivas’ta bilim adamları diş protezinde bor kullanmaya başladı…

.
BOR MADENİ GÜÇLENDİRİYOR’
Prof.Dr. Özdemir, sektörde cam fiberler ile yapılan protezlerin de güçlendirilmesi ile ilgili çalışmalar olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Cam fiberlerin ve karbon fiberlerin ağız dokusuna ve diş eti mukozasına temas ettiği zaman son derece irital malzemeler. Borda böyle bir sıkıntı yok. Üstüne üslük bor ile cam fiber kadar da sertlik elde ettik. Bu çalışmaları sürdüreceğiz. Biz tamamen bordan protez yapmıyoruz. Yani yine aynı protez malzemesini kullanıyoruz. Aynı zamanda da içerisine güçlendirici olarak bor madenini katıyoruz.”
.
ÜLKEMİZİN ÇOK ÖNEMLİ MADENİ BOR BİRÇOK KULLANIM ALANINDA ÇOK ÖNEMLİ GELİŞMELERE NEDEN OLUYOR.
Bu fiziksel çalışmalarda gördük ki polimetil metakrilatın dayanıklılığı yüzde 25 oranında artıyor. Biyolojik çalışmalarda da gördük ki toksik bir madde değil, aksine hücrelerle yaptığımız çalışmalarda hücre ölümüne sebep olmadı. Bakterilerle yaptığımız çalışmada bu madenle yapılan protezin yüzeyine mantar hücreleri ve bakteriler tutunamıyor. Polimetil metakrilatın bir dezavantajı da buydu. Üzerine mantar hücreleri tutunduğunda eğer ağız hijyeni de kötüyse mantar hastalığına neden oluyordu. Bu çalışmaların daha başındayız. Bunu diş hekimliğinin değişik alanlarında kullanmayı düşünüyoruz. Onun için çok fazla ayrıntı da veremiyoruz. Bu çalışma ulusal anlamda bizim onurumuz olacak. Dünyada bu alanda başka bir çalışma yok.”
.
SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi tarafından diş protezi üretiminde bor madeni kullanıldı. Fakülte Dekanı Prof.Dr. Kemal Özdemir başkanlığında öğretim üyeleri Doç.Dr. Hakan Demir, Doç.Dr. Hakan Akın, Yrd.Doç.Dr. Derya Özdemir Doğan ve Yrd.Doç.Dr. Faik Tuğut’tan oluşan ekip 30 ay önce bor madeni kullanarak diş protezi yapmak için bir çalışma başlattı.

.

Hakkında Türk Bilimi

İlginize teşekkürler

LÜBNAN

Osmanlıdan sonra kurulan “Orta doğu devleti Lübnan’ın tarihi seyri”.

Ortadoğunun Osmanlı sonrası paylaşımı ve Hıristiyan konsorsiyumu “Sykes-Picot Anlaşması”nın günümüze kadar gelen bölüşmeleri: 1915 Mekke …

atatürk vatandır

Türkiye Cumhuriyetinde Osmanlıcılık ve Cumhuriyet karşıtlığı

1845- Osmanlı Devleti, ilk dış borcu 1854 yılında almış ve kendini yıkıma götürecek borç sarmalına …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*