Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
Ev / Dil / Fin – Ural dil bağı ve dil bilimci Matthias Castrén – antik Avrupadaki Türk bağı; 2 Aralık 1813- 7 Mayıs 1852

Fin – Ural dil bağı ve dil bilimci Matthias Castrén – antik Avrupadaki Türk bağı; 2 Aralık 1813- 7 Mayıs 1852

Matthias Alexander Castrén (2 Aralık 1813- 7 Mayıs 1852), Finli dillerin çalışmasında öncü olan bir etnik ve dil uzmanıydı . Helsinki Üniversitesi’nde eğitimci, yazar ve dilbilimci olarak görev yapıyordu . Castrén, Fin-Ugor ve Samoyed halkları dilbilim araştırma ve etnoğrafya çalışmaları ile tanınır.

Matthias_CastrénSt Petersburg Akademisi ve Alexander Üniversitesinde, Sibirya’nın Yerli halkları arasında keşif üzerine kurulmuş olan hastalıktan kurtulması daha da kısa sürdü ; Önceki bilgi, ancak ciddi maceracı araştırmacı sağlığını etkiledi. Koleksiyonlarının ilk meyveleri St. Petersburg’da 1849’da Versuch einer ostjatischen Sprachlehre şeklinde yayınlandı . 1850’de De affixis personalibus linguarum Altaicarum adlı bir tez yazdı ve Helsinki Üniversitesi’ndeki Fin dili ve edebiyatının yeni başkanlığına profesör oldu. Ertesi yıl, onu üniversite şansölyesi kademesine yükseltti. 1852’de 38 yaşında öldüğünde , Samoye dillerinin bir dilbilgisi olan ana çalışması olarak gördüğü şeyle yoğun bir şekilde ilgileniyordu .

MA Castrén Derneği, 22 Ocak 1990’da Helsinki’de Fin – Ural dil ve kültür bağı için kuruldu.
Topluluk, Finlandiyalılar ile Uralcı (genellikle Finno-Erozan) konuşan insanlar arasında diyalog kurar ve teşvik eder ve Ural dillerinde edebiyat yayınlanmasına yardımcı olur.
https://en.wikipedia.org/wiki/Matthias_Castren

Ural (Fin-Ugor) dilleri konuşan 23 milyondan fazla insan vardır. , Macarlar, Finliler ve Estonyalılar, 20’den fazla farklı dil Fin-Ugor dil ailesi akrabalık dilini birleştirdi.
1920’lerde ulusal dillerin ve kültürlerin gelişmesi genel olarak Çeşitli doğu Fin-Ugor dilleri kitabı ile olumlu görünümler oluştu.
http://www.macastren.fi/uralilaiset_kansat/index.html
.
Fin-Ugor kavimleri çeşitli halkların herhangi vardır Avrasya dillerini konuşan Fin-Ugor grubunun arasında Ural dil ailesinin gibi Hanti , Mansi , Macarlar , Maris , mordvinler , Sami , Estonyalılar , Karelyalılar , Finliler , Udmurtlar ve Komis .
https://en.wikipedia.org/wiki/Finno-Ugric_peoples

Hakkında Türk Bilimi

İlginize teşekkürler

açık kaynak

Toplumları bilge yapan felsefe; “Açık kaynak” veya “Özgür çalışmalar”.

Yapımcılar tarafından anlaşılır ve yeni amaçlara uygun değiştirilebilir hâlinin gizli tutulmayıp açık, yani kullanılabilir hâlde …

çin saldırısı

Türk Bilimi İnternet yayınlarına Çin’den SİBER SALDIRI…

Çin İnternet üzerinden Türk Bilimi yayınlarına saldırı başlatmıştır…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*