Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
Ev / Genel / Frigya, Fransa ve “Rönesans ticaret dili Lingua franca”.

Frigya, Fransa ve “Rönesans ticaret dili Lingua franca”.

Frigler, Anadolu’ya göç eden Trakyen kökenli boylardandır, MÖ 1200’lerde Trakya ve Boğazlar üzerinden Anadolu’ya gelen ancak MÖ 750’lerde ortaya çıkan topluluk. Anadolu’da Frigya adı verilen coğrafyaya hakim olmuşlardır.
https://tr.wikipedia.org/wiki/Frigler

Frigler- Frigya ve Yazılıkaya

Strabon’un en çok bilinenleri arasında yer alan bazı çağdaş tarihçiler, Friglerin Trakya kabilesi olduklarını, daha geniş bir” Thraco-Frig ” grubunun bir parçası olarak gördüler.
https://en.wikipedia.org/wiki/Phrygians

Aizanoi antik şehrinde dünyanın ilk borsa yapısı vardır.

https://en.wikipedia.org/wiki/Aizanoi

.

Franklar, Yazar Fredegar Chronicle Franks, aslen Truva ve eserleri, Vergil ve Hieronymous ve Franks Hieronymous tarafından geldiğini bu eserlerde belirtilmiştir.
Frank tarihi, Truva’nın yıkılmasından sonra Makedonya’ya göç eden bir Frank kralı olarak tanımlıyor.
Makedonya’da, Franklar daha sonra bölünmüştü, “Romulus’un Roma’ya gitmesi” gibi, Avrupalı ??Franklar da Kral Francio altında Fransa- Francia’ya ulaştı, Fredegar, Gregory tarafından Frank’ın kralı olarak adlandırılan, Friga ve Francio.

Franklardaki başlıca birincil kaynaklar arasında Panegyrici Latini, Ammianus Marcellinus, Claudian, Zosimus, Sidonius Apollinaris ve Gregory of Tours sayılabilir. Franklar, ilk olarak Roma imparatorlarının biyografilerinin bir koleksiyonu olan Augustan Tarihinde belirtilmiştir.

“Kral Turchot’un bir başka kolu Türk oldu.”
https://en.wikipedia.org/wiki/Franks

Lingua franca terimi , Akdeniz dili Lingua Franca’dan türemiştir. Bu dil, Levant ve Doğu Akdeniz çevresindeki insanların , “Orta Çağ dönemlerinden, özellikle Rönesans döneminde, 18. yüzyıla kadar, ticaretin ve diplomasinin ana dili olarak kullandıkları dildir”.
https://en.wikipedia.org/wiki/Lingua_franca

Frenk, Latin soylarının birinden olan kimse.
Frankoi, Rumlar “Frankoi” dedikleri Batılılardan haz etmezlerdi.
https://tr.wikipedia.org/wiki/Frenk

Etimoloji
alaFranga, Frenklerin töre, yaşam biçimi ve alışkılarına uygun.
laFranga, Fransa
Frank, ticaret değer birimi
Frigo, soğuk bağlantı
Frigofrig, izole edilmiş- korumalı- iletişimi kesik- değişime duyarlı olan varlıkları koruyan.

.

Frig dili metinleri, şimdiye kadar geliştirilen verilere dayanarak, her ikisi de Etrüsk diline yakın olan Lidya diline benzer bir dil taşıyor görünmektedir. Latince’ye yakın, Lidya, Frig ve Etrüsk yazılarında temsil edilen ortak bir dil tabanı ile uğraştığımız anlaşılıyor. Herodotus gibi eski yazarlar (bkz. ” Etruscan İfadeleri “”) Etrüsk medeniyetinin kaynağını Lidya’ya atfediyor.
Yakad’a göre, Anadolu’nun batı kıyılarını on yıl boyunca tüketen Truva Savaşı’ndan sonra, birkaç mülteci grubu topraktan kaçtı. Romalılar Aeneas’ın önderliğini üstlenerek – Truva kalıntılarından kaçan – ve Herodotus, kral Atys’in oğlu Tyrsenus’un önderliğinde, Kuzey ve Orta İtalya’nın Ombrici’leri arasında evine liderlik eden bir grubu kaydeder. Lidya ve Truva Savaşı’nda uzun süredir devam eden kuraklıktan muzdarip, İngilizler de Truva Savaşı’ndan mülteci olma iddiasında bulundular ve Parisliler de benzer bir iddiaya sahiplerdi.Öyleyse, yaklaşık 1200 M.Ö., Lidya kıyılarındaki savaş kargaşasından ve Hititlerin eşzamanlı yenilgisi batı topraklarına sığınmak isteyen kolonilerin hikayelerini ortaya çıkardı.

Frigler Modern Türkiye’nin kuzey yarısını içeren bir alanı kaplayan, Lidyalılar kuzeyini yerleşme, Trakya’dan Anadolu’ya göç ettiklerine inanılıyor. İlgilenen, MÖ 10. yy’a tarihlenen ve Eskişehir’e yakın bir yerde bulunan Midas Şehri adı verilen ve Etrüsk’e benzer bir alfabe ile yazılmış bir akropolistir . Bu site Phrygia’nın batı sınırındadır (daha fazla bilgi ancientanatolia.com adresinden alınabilir ).
http://www.maravot.com/Phrygian.html

.

Hakkında Türk Bilimi

İlginize teşekkürler

ankara keçisi

Ankara keçisi- Tiftik, “Elmas Elyaf”

Tiftik keçisi veya Ankara keçisi, Ankara’ya has bir keçi türü. Ataları, 13. yüzyılda Orta Asya’dan …

Hz.Muhammedin mektupları

Hz.Muhammed’in devlet başkanlarına mektupları

Taberî belgelerinde Peygamberler ve Krallar Tarihi , H.Z. Muhammed Hudeybiye Antlaşması sonrasında İslam’a davet kararı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*