Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
Ev / Genel / Hz.Muhammed’in devlet başkanlarına mektupları

Hz.Muhammed’in devlet başkanlarına mektupları

Taşkent-Kuran

Taberî belgelerinde Peygamberler ve Krallar Tarihi , H.Z. Muhammed Hudeybiye Antlaşması sonrasında İslam’a davet kararı alarak, dünyanın birçok yöneticilerine mektup göndermiştir.
Gayrimüslimler bu geleneğe itiraz ettiler.
Muhammed geleneksel İslami tarihçiliğine göre komşu ülkelerin yöneticilerine elçilerini gönderdi, Bizans Heraklius, İran II Hüsrev, Etiyopya Necaşi,Mısır hükümdarı Muqawqis, Suriye valisi Harith Gassani valisi, Bahreyn hükümdarı Munzir ibn Sawa.
.
Bizans imparatoruna, Hz.Muhammed tarafından Bizans’ın imparatoru Heraclius’a gönderilmiş mektubu;

Muhammad'den Heraclius'a
Majid Ali Han, Muhammed Son Elçi İslami Kitap Servisi, Yeni Delhi’den (1998) alınmıştır. Ayrıca bakınız: Zaid ibn Haritha (Hisma) seferi, Müslüman tarihçiler tarafından aktarılan Heraclius mektubunun metni şöyle:
“ من محمد بن عبد الله إلى هرقل عظيم الروم: سلام على من اتبع الهدى ، أما بعد فإنى أدعوك بدعوة الإسلام. أسلم تسلم ويؤتك الله أجرك مرتين ، فإن توليت فإن عليك إثم الأريسيِّين.
{قل يا أهل الكتاب تعالوا إلى كلمة سواء بيننا وبينكم ألا نعبد إلا الله ولا نشرك به شيئا ولا يتخذ بعضنا بعضا أربابا من دون الله فإن تولوا فقولوا اشهدوا بأنا مسلمون} [سورة آل عمران: 64].
Allah’ın adıyla, en acıyan, merhamet diktatörü
Muhammed’in oğlu Abdullah’dan, Romalıların Lideri Heralius’a:
Barış rehberliği eden kişinin üzerine.
Dahası, sizi İslam’ın davetiyle davet ediyorum. Eğer İslam’ı kabul ederseniz – huzur bulacaksınız, Allah ödülünüzü iki katına çıkaracaktır. Eğer dönersen, Arians’ın günahını üstleneceksin.
“Deyin, Ey Kutsal Yazılar, bizim ve sizin aranızda adil olan bir kelimeye gelelim – Allah dışında ibadet etmeyeceğiz ve O’nu hiçbir şeyle ilişkilendirmeyeceğiz ve birbirimizi Allah yerine lordlar olarak kabul etmeyeceğiz.” Ama eğer geri dönerlerse, deyin ki, ‘Biz Müslüman olduğumuza şahitlik edelim. (Kuran 3:64)
. ”
Etiyopya kralı için, Hz. Muhammed’in Armah’a , Mektubu:
كتاب رسول الإسلام صلى الله عليه وسلم إلى النجاشي
بسم الله الرحمن الرحيم من محمد رسول الإسلام إلى النجاشى ملك الحبشة: سلام عليك إنى أحمد الله إليك, الله الذي لا إله إلا هو الملك القدوس السلام المؤمن المهيمن, وأشهد أن عيسى بن مريم روح الله وكلمته ألقاها إلى مريم البتول الطيبة الحصينة, فحملت بعيسى فخلقه لخققى نخعىن وخعىو وخعىو وخعى نخعىل وصعى نصعىو نصعىو نصعى نصعىنن نصعىن نصعىننن نصعىننن
İslam Peygamberinin Kitabı, onun üzerine barış. Allah adına en merhametli merhametlidir. Muhammed’in Peygamber Efsanesi’nin Nagaci kralı:
Size Allah’tan şükürler olsun ki, sizin için Allah’tan başkası yoktur, O’nun, Kralın, Kutsal barışın egemenliği sigortalı, ve ben İsa’nın Meryem oğlu, Allah’ın Ruhu ve konuşmasının teslim edildiğine tanıklık ediyorum. Meryem Ana, iyi bir sığınak olan, Adem’i eliyle yaratan Allah’ın ruhuyla yaratılmış olan İsa’yı taşımaya geldi ve ben sizi ve askerlerinizi Yüce Allah’a davet ediyorum, tavsiyemi aldım ve öğütlerimi aldım ve barış olsun rehberlik izleyenlere.
.
Bahreyn valisine, Hz. Muhammed’in mektubu; Munzir ibn Sawa Al Tamimi’ye ( Mesih Ahmed Qureshi, Mesih Peygamber Mektupları , Karaçi’den (1983) alınan mektubun bir kopyasının kopyası. Muhammed’in Munzir ibn Sawa Al Tamimi’ye Mektubu:

Hz. Muhammed'den Munzir bin Sawa'ya
رساله رسول الله صلى الله عليه وسلم محمد للمنذر بن ساوي التميمى
بسم الله الرحمن الرحيم, من محمد رسول الله إلى المنذر بن ساوي, سلام عليك, فإني أحمد الله إليك الذي لا إله إلا هو, وأشهد أن لا إله إلا الله, وأن محمدا عبده ورسوله. أما بعد: فإني أذكرك الله عز وجل, فإنه من ينصح فإنما ينصح لنفسه, ومن يطع رسلي ويتبع أمرهم فقد أطاعني, ومن ينصح لهم فقد نصح لي, وإن رسلي قد أثنوا عليك خيرا, وإني قد شفعتك في قومك, فاترك للمسلمين ما أسلموا عليه, وعفوت عن أهل الذنوب فاقبل منهم, وإنك مهما تصلح, فلن نعزلك عن عملك, ومن أقام على يهودية أو مجوسية فعليه الجزية.
Allah adına, Faydalı, Merhametli: Muhammed’den Muhammed Peygamberinden Munzir bin Sawa’ya, sizin için barış olabilir! Allah’ı överim, o kimsedir ve orada ibadet edilmeyecek, ama onun dışında. Allah’tan başka bir Allah olmadığını ve Muhammed’in Allah’ın ve Peygamberinin hizmetkarı olduğunu kanıtlıyorum. Daha sonra size Allah’ı hatırlatırım. Kim kabul ederse onu kendi iyiliği için yapar. Habercileri takip eden ve rehberlerine göre hareket eden; Aslında, beni takip etti ve tavsiyemi kabul etti. Habercilerim davranışlarınızı çok övdü. Şimdiki işine devam edeceksin. Allah’a ve Peygamberine sadık kalmalısınız. Bahreyn halkına dair tavsiyeni kabul ediyorum. Suçluların suçlarını affediyorum.
Bu nedenle, onları, Yahudi ya da Majusi inancında devam etmek isteyen, Jizia’ya ödeme yapmak isteyen, Bahreyn halkını da affedebilirsiniz. Mühür: Allah’ın elçisi Hz. Muhammed.

Mısır Muqqqis için, 1858’de Mısır’da bulunan. Hz. Muhammed’in Mukaddes’e Mektubu;

Muhammad'den Mukaukis'e (2)
Rahman adına, Rahman, Merhametli. Allah’ın Elçisinden Mutaluilere, Koptların şefine. Yolculuğun peşinden giden barış ona olsun. Ardından, sizleri barış kurmak (veya Allah’a iradenizi teslim etmek) temyiziyle çağırıyorum: barışı tesis edin (Allah’a olan iradesini verin) ve sizde huzurunuz olacak. Allah size ödülünüzü iki kat verir. Ama o zaman reddederseniz, sizler Koptların suçu olur. Ey o Kitabın insanları, siz ve sizin aranızda eşit bir düzene geldik, Allah’tan başka hiçbir şeyle ilişki kurmadan, Allah’tan başka hiçbir şeyleri almamaya, Allah’tan başka kimseyi almamaya hizmet etmeliyiz. Ve eğer reddederseniz, o zaman irademizi Allah’a teslim ettiğimize tanık olun.

Kaynak: viki

Hakkında Türk Bilimi

İlginize teşekkürler

ankara keçisi

Ankara keçisi- Tiftik, “Elmas Elyaf”

Tiftik keçisi veya Ankara keçisi, Ankara’ya has bir keçi türü. Ataları, 13. yüzyılda Orta Asya’dan …

LÜBNAN

Osmanlıdan sonra kurulan “Orta doğu devleti Lübnan’ın tarihi seyri”.

Ortadoğunun Osmanlı sonrası paylaşımı ve Hıristiyan konsorsiyumu “Sykes-Picot Anlaşması”nın günümüze kadar gelen bölüşmeleri: 1915 Mekke …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*