Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
Ev / Genel / Kaitag- Kayıtag – KAYI DAĞI ilçesinde – Pamuk üzerine ipek işlemeli Türk el sanatı

Kaitag- Kayıtag – KAYI DAĞI ilçesinde – Pamuk üzerine ipek işlemeli Türk el sanatı

Kaitag Dağıstan’daki dağlarda küçük bir ilçedir.
Aslında iki köyden oluşmaktadır ve muhtemelen toplam nüfusu 7000 kişi vardı.
Muhteşem ipek nakış 20. yüzyılın başlarında en az 17. yüzyıllarda üretildi.
Alışılmadık olan işlemeli Kaitag tekstil sanat formu, ağırlıklı olarak (Darginler)Targinlerin yaşadığı Dağıstanın Kaitag ilçesinde görülmektedir .
Kaitag tekstil, basit bir yapıya sahiptir, pamuk zemin üzerinde ipek nakış işlemedir .
Tasarımlar, klasik tarzında genellikle Safevi tamgalıdır, bazen atlı ve av sahneleri vardır.
Yaşayan örnekler çoğunlukla 17. ve 18. yüzyıllara aittir.
Bu nakışlar düğün, cenaze, ve beşik için ziynet yerel kullanım için yapılmıştır.
Geleneksel Kaitag nakış sanatı Sovyet egemenliği altında damgalanmıştır.

kaitag kayıdağ

Bir grup bir gelin Çeyizi’ni sarmak için kullanılmıştır. Bunlar genellikle açıkça oldukça düzenli dizilerde madalyonlar, kafesler ve çiçek cihazlarla, Osmanlı tekstil türetilen tasarımları vardır.

İkinci bir grup minder misafirler için kapakları veya ölenin yüzünü örtmek için ya da, cenaze törenlerde kullanılmıştır. Ölü yüzünü kaplayan görünüşte yerel kültürün önemli bir gelenek olduğunu ve bir türkü ağıt içerir “Ben ölü olduğumda yüzüme kapsayacaktır?” Bu gruba atanan Nakış genellikle atları görüntüleri içerir, muhtemelen bir mod kozmik haritalar olarak yorumlanır öbür ve düzenleri ruhunu taşımak için.

Üçüncü grup, kötü niyetli nazarın dikkatini dağıtmak ve bebeklerden nazarı uzak tutmak, onu yönlendirmek için bir bebeğin beşiğinin başının üzerinde kullanıldı.

Bu gruptaki görüntüler, güneş işaretleri, fantastik hayvanlar ve stilize gözleri içerir, parlak renkler çok sayıda kullanır.
İki büyük kırmızı ejderha ve burada gösterilen parça birçok zoomorfik formları arasında iki altın sarısı kuş gibi görünmektedir.
Merkezi elemanı oluşturmak konsantrik oval bir güneş işareti olabilir ve çok sayıda beyaz noktalar, gece gökyüzünde yıldızları anımsatır.

kaitag kayıdağ ipek işleme

Kaitag textiles are an unusual embroidered textile art form from the Kaitag district of southwest Daghestan, Russia, inhabited mainly by Dargins. Kaitag textiles are of simple construction, being laid and couched silk-floss embroidery on a cotton ground. The designs are often in the style of classical Safavid Persian art, sometimes illustrating horsemen and hunting scenes. Abstract Kaitag designs have been compared to those of Matisse and Paul Klee, though it is unlikely that either artist ever saw a Kaitag textile. Surviving examples are mostly from the 17th and 18th centuries. These embroideries were apparently made for local use in weddings, funerals, and for cradle trappings.The traditional Kaitag art of embroidery was reportedly stamped out under Soviet rule.

.

The Kayı tribe or Kai tribe (Turkish: Kayı boyu) was an Oghuz Turkic people and a sub-branch of the Bozok tribal federation. In the 11th century Mahmud al-Kashgari cited Kayı (Kayiglardir). The word kayı means “the one who has might and power by relationship”.

As a Kayitag (Russified Kaitag) group (Mountain Kayi) the Kayı tribe played a prominent role in the history of the Caucasus, and now the Kayitag language is classified as one of five dialects of the Kumyk language, which for ten centuries (10-19 cc.) was a lingua franca in the North Caucasus. Kayitag principality was a leading component of the Shamkhalate of Kazi-Kumukh state on the Caspian western seaboard that in different forms lasted from the 8th to the 19th centuries. Kaitag textiles, stamped out under the Soviet rule, remain distinct in their artistry and workmanship.
According to Ottoman tradition, Osman I, founder of Ottoman Empire, was descended from the Kayı tribe.[1][2][3] This claim has, however, been called into serious question by many modern historians. The only evidence for the Ottomans’ Kayı descent came from genealogies written during the fifteenth century, more than a hundred years after the life of Osman. More significantly, the earliest genealogies written by the Ottomans did not include any reference to Kayı descent at all, indicating that it was fabricated at a later date.

Hakkında Türk Bilimi

İlginize teşekkürler

ankara keçisi

Ankara keçisi- Tiftik, “Elmas Elyaf”

Tiftik keçisi veya Ankara keçisi, Ankara’ya has bir keçi türü. Ataları, 13. yüzyılda Orta Asya’dan …

Hz.Muhammedin mektupları

Hz.Muhammed’in devlet başkanlarına mektupları

Taberî belgelerinde Peygamberler ve Krallar Tarihi , H.Z. Muhammed Hudeybiye Antlaşması sonrasında İslam’a davet kararı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*