Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
Ev / Genel / Kazak evlilik düğünlerinde adetler – Kuddüs Çolpan

Kazak evlilik düğünlerinde adetler – Kuddüs Çolpan

Qazaq evlilik düğünleri temel olarak; Kuda Tüsüv, Öli-Tiri Toyı, Urın Toy /bosağa körüv/, Kız Uzatuv ve Kelin Tüsirüv olarak adlandırılan özgün merasimlerle gerçekleşir.

kazak düğünü

Bunlardan ilki Kuda Tüsüv, yani dünürlerin kız tarafına ilk teşrifleri, tanışmaları ve kız istemeleridir.

İkinci olarak yine kız tarafında Öli-Tiri Toyı, yani geçmişleri yad etmek; hayatta olanlara ise, dua etmektir. İki genç için iyi dilek ve temennilerle geçen yemekli bir düğündür. Bu arada dünürler tarafından kıza bandana şeklinde başörtü takılır ve bu bandanaya “üki” (puhu tüyü) iliştirilir. Günümüzde bu söz yüzüğüdür.

Üçüncü olarak “Urın Toy” dediğimiz; damadın, kaynata evine gelip-gidebilmesi için kendine takılan nişandır ve damada takılan bir bandanadır. Bu nişan, Öli-Tiri toyu nişanından sonra ayrı bir günde yapılır. Günümüzde her ikisi birden gerçekleştirilmiştir.

Dördüncüsü “kız uzatuv” (gelin etme)

Beşincisi ise, “kelin tüsirüv” (gelin alma) düğünüdür. Bütün bu temel toylar arasında iade-i ziyaretler ve ziyafetler vardır. (Çok çeşitli ülkelerde yaşayan Kazakların yörelere göre bu toy geleneklerinde farklılıklar olabilir. Temel olarak aynıdır)

Bugün söz gününde dünürlerimiz, ilk toy öncesinde dua ettiler. Burada koyun kesme işi ziyafetten ziyade hayırlı işlerde kesilen kurbana benzer. Kesilecek koyunlar mümkünse konukların huzuruna getirilerek dua yaptırılır. Buna “maldıñ batası” adı verilir.

.

.

.

.

.

Hakkında admin

İlginize teşekkürler

Bizans müziği ve Cezeri bilim kitabı

Kıpti alfabesi, Yunan ilahi notaları ve Cezeri bilim kitabı bağları

Kıpti alfabesi Hiyeroğlif yazılarının papirüslere yazılmasıdır, papirüs yazıları Mısır medeniyetinde çok büyük değişim oluşturmuştur, taşlara …

YEMEN-ANTİK TARIM BARAJI

Antik Yemen tarımı, Kıpti dili ve dil bilimci Vahşiye – (1000)

YEMEN TARIM TARİHİ YAZARI İbn Wahshiyyah Nabatça da’Abū Bekir’Aḥmad bin’Alī (. Fl 9 / 10. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*