Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
Ev / Genel / “Roma Papası”nın Karabağ savaşında Ermenilere açık desteğini gösteren tarihi mektubu…

“Roma Papası”nın Karabağ savaşında Ermenilere açık desteğini gösteren tarihi mektubu…

TARAFSIZ SAVAŞ OLMAZ….

TARAFLAR BAZEN AÇIK BAZEN GİZLİ OLUR…

1988 yılında Ermenilerin talebi üzerine Rusların Karabağ’ı Ermenilere vermesi ile başlayan, Azerbaycan-Ermenistan arasındaki Rus destekli Karabağ savaşının arasından geçti.. yıllar sonrasında bazı gerçekler ortaya çıktı..

karabağ

Eski Papa II John Paul 1992 Hocalı soykırımından sonra bu katliamı yapan Ermenilere gizli mektup göndermiş.
II John Ermenileri yarattığı Dağlık Karabağ kendini savunma birlikleri ve Rus ordu birliklerinin generallarına gizli mektubunda Hocalı’da yaşananları “din uğruna savaş” diyor ve yazıyor: “İmkan olursa, Hocalı’ya gelip orada ölen Ermeni kardeşlerimin ruhu karşısında ve savaş mekanlarında baş eyeceğim”.
“Ermeni terörü: Karabağ’da savaşın başlaması. olaylar … gerçekler … “kitabında belirtiliyor ki, Papa” din uğruna savaş “gibi değerlendirdiği Hocalı’da Azerileri katleden Ermenilere ve Rus ordusunun askerlerine dua edeceğini mektubunda kaydediyor.
Gizli mektubun gönderilmesinden 11 yıl sonra Papa Erivan’a geliyor ve Karabağ’ın işgali sırasında öldürülen Ermenilerin mezarlarına gül diziyor. Oysa Erivan’a ziyaretinden bir yıl önce Azerbaycan’a gelmiş Papa aynı pozisyonu Bakü’de sergilemiyor. Sadece “bu ülkenin hoşgörü ve karşılıklı anlayış ruhu ile iftihar etmemek olmuyor” ifadesi ile yetiniyor.

Roma papasından Hocalı soykırımını yapan Ermenilere MƏXFİ MEKTUP: "Kardeşlerim ..."
II John Paul: 18 Mayıs 1920 yılında Polonya’nın Vadovitse kentinde doğdu. 1938-39 yıllarında Karakovdakı Yagellon Üniversitesi felsefe fakültesinde okudu. Alman işgali döneminde fabrikada çalıştı ve gizli Katolik Semineri okuyup. 1946 yılında papaz rütbesi aldı. 1958 yılında piskopos rütbesine yükseldi. 1963 yılında Krakow piskoposu olarak atandı. II John Paul 1523 yılından beri sivil italyan kökenli ilk Papa oldu. Ermenistan’a ziyaretinden iki yıl sonra – 2005 2 Nisan tarihinde Vatikan’da öldü.

(publika.az)

Roma Papasından Xocalı soyqırımını törədən ermənilərə MƏXFİ MƏKTUB: “Qardaşlarım…”

.

Hakkında Türk Bilimi

İlginize teşekkürler

ankara keçisi

Ankara keçisi- Tiftik, “Elmas Elyaf”

Tiftik keçisi veya Ankara keçisi, Ankara’ya has bir keçi türü. Ataları, 13. yüzyılda Orta Asya’dan …

Hz.Muhammedin mektupları

Hz.Muhammed’in devlet başkanlarına mektupları

Taberî belgelerinde Peygamberler ve Krallar Tarihi , H.Z. Muhammed Hudeybiye Antlaşması sonrasında İslam’a davet kararı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*