Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
Ev / Genel / Tapınak Şövalyeleri – Süleyman Tapınağı ve İsa’nın Fakir Askerleri

Tapınak Şövalyeleri – Süleyman Tapınağı ve İsa’nın Fakir Askerleri

Tapınak Şövalyeleri, Tapınak Tarikatı (Latince: Pauperes commilitones Christi Templique Solomonici / Süleyman Tapınağı ve İsa’nın Fakir Askerleri), tanınmış Hıristiyan askerî tarikatlarından biridir. Resmî olarak iki yüzyıl boyunca faaliyette bulunmuşlardır.

Tapınak şövalyelerinin İlk karargâhları. Mescid-i Aksa -Jerusalem_Al-Aqsa_Mosque

Kutsal Topraklar’da ve Avrupa’da birçok mevzi inşa eden tarikat bankacılık ve para transferinin ilkel bir formunu bularak Hristiyan hacılara büyük kolaylıklar sağlamıştır.
1118 yılında Fransız Hugues de Paynes ve arkadaşı Godfred Saint-Omer hacıları korumak amacı ile kuracakları tarikata destek sağlamak için Kudüs Kralı II. Baudouin’e başvurdular. Kral onlara Müslümanlarca Zeytin Dağı olarak adlandırılan Tapınak Dağı’nda bir yer verdi. Mescid-i Aksa’nın da burada bulunması ve Süleyman Tapınağı’nın kalıntılarının da burada bulunduğuna inanılması sebebiyle kurulan tarikat, “İsa’nın ve Süleyman Tapınağı’nın Takipçileri” adını aldı.

Tarikat kazandığı bu güçle kısa zamanda gelişti. Haçlıların Kutsal Topraklar’da kazandıkları savaşlarda büyük etkileri oldu. Ayrıca “ellerine geçen mali güçle ilk çek sistemi sayılabilecek sistemi geliştirdiler”.
Kutsal topraklara gidecek kişi Avrupa’daki bir tarikat mensubuna parasını yatırıp sadece tarikata üye kişilerin çözebileceği kodlama ile yazılmış bir mektup alırdı. Daha sonra gideceği yere vardığında oradaki üyeden yatırdığı parayı alırdı. Böylece soygunlarda can ve mal kaybı önlenmesi amaçlanmıştı.

Tarikat bağışlar ve kendi yatırımlarıyla elde ettiği gelirlerle Avrupa’nın ve Ortadoğu’nun birçok yerinde kiliseler ve kaleler kurdu. En güçlü zamanlarında Kıbrıs Adası, tarikatın yönetimi altındaydı.

Etkin dönem 1119–1314
Büyüklük 15.000-20.000 üye

https://tr.wikipedia.org/wiki/Tapınak_şövalyeleri

Türkiye Cumhuriyetinini günümüzde geldiği durum benzer durumdur.., ülkedeki ilkeler “Fakir ve bilinçsiz halkın, partinin başkanlarını korumak”tan ibarettir.

.

25 Aralık 2000 tarihinde İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, yolsuzluklardan ve Tapınak Şövalyelerinden bahsetmişti.

4.1

AKP Tapınak Şövalyeleri

.

Tarihte birçok yönetimlerde, halk  yöneticilerini ilah olarak tanımlamıştır..

İslamiyetin Peygamberi ümmetine “Beni ilah görmeyin, bende insanım” diyerek insanların insanlara tapmasını istememiştir.

Yeni Türkiye oluşumunda sadece Tayyip Erdoğan’ı destekleyen sivil toplumlar oluşturulmuştur..

Partilerde parti başkanları partinin felsefesininin önünde yer almıştır, partililer liderlerine şövalyelik yapıp farklı düşünenleri partilerinden uzaklaştırmaktadırlar, parti tüzükleri parti başkanlarının hükmü haline gelmiştir.

.

Gelişmiş toplumlarda Milliyetçilik ve bilimsellik 1. ilke olur iken “gelişmemiş ülkelerin toplumları,  liderlerini ilah konumuna getirmektedir”..

.

 

Hakkında Türk Bilimi

İlginize teşekkürler

ankara keçisi

Ankara keçisi- Tiftik, “Elmas Elyaf”

Tiftik keçisi veya Ankara keçisi, Ankara’ya has bir keçi türü. Ataları, 13. yüzyılda Orta Asya’dan …

Hz.Muhammedin mektupları

Hz.Muhammed’in devlet başkanlarına mektupları

Taberî belgelerinde Peygamberler ve Krallar Tarihi , H.Z. Muhammed Hudeybiye Antlaşması sonrasında İslam’a davet kararı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*