Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
Ev / Genel / TÜRK DOSTU PRENSİMİZ: TOMOHİTO MİKASA (Gırtlak kanseri sebebiyle 06 Haziran 2012’de vefât etmiştir)

TÜRK DOSTU PRENSİMİZ: TOMOHİTO MİKASA (Gırtlak kanseri sebebiyle 06 Haziran 2012’de vefât etmiştir)

Japon İmparatoru Akihito’nun kuzenlerinden hayatını kaybeden Prens Tomohito Mikasa, bir Türk dostuydu.
Japonya’da 1926 yılında kurulan Türkiye-Japonya cemiyeti uzun yıllardır Prens Tomohito’nun himayesinde faaliyet gösteriyordu. Hayatını kaybeden Prens Tomohito’nun babası Prens Takahito Mikasa ile başlayan bu dostluk serüveni uzun yıllardır devam ediyor.

TOMOHİTO MİKASA Türk Japon dostluğu- Kazumi Takeda
Hala sağ olan 96 yaşındaki baba Takahito’nun yaşlanması sebebiyle vazifelerini peyderpey oğullarına devretmesi nedeniyle önceden babasının himayesinde yürütülen Japon-Türk Cemiyetinin faliyetleri 66 yaşında hayatını kaybeden Prens Akihito’nun himayesinde yürütülüyordu.
Baba Takahito’nun 50 yıl önce Türkiye’ye yaptığı bir seyahatin ardından hem arkeolojiye olan ilgisi, hem de Türkiye’ye olan sevgisi nedeniyle hem baba hem de müteveffa Prens, Kırşehir Kaman’da bulunan Kamankale Höyük’deki kazılara büyük ilgi gösteriyordu.
Bu bölgede yapılan kazılara öncülük yapan aile, kazıların devamı için Japonya’da bu konuda fikir babalığı yaparak, fon kurup çeşitli tanıtım ve yardım çalışmalarını da himaye etti.
Aynı zamanda Japonya-Türkiye Cemiyetini himaye eden aile, babanın yaşlılığı nedeniyle işlerini oğluna devretmesi nedeniyle Japonya’daki Ertuğurul şehitliğinde törenlere de katılıyordu.
– “Türkiye’ye müze yaptırmışlardı”
Önceden Japonya’nın Vagayama eyaletindeki Kuşimoto’da bulunan Ertuğrul şehitliğinin törenlerine baba Takahito katılırken, son dönemde Japon Sarayı adına Prens Tomohito şehitlikteki törenlere katılıyordu.
Prens Tomohito son olarak Japon hükümetinin Kültürel Mirası Koruma Programı kapsamında verdiği hibeyle yapılan Kırşehir’deki Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesinin açılışına katılmıştı.
Gırtlak kanseri olduğu bilinen, uzun yıllardır bazı ameliyatlar geçiren Prens bugün hayatını kaybetti.

.

Alıntı ve fotoğraflar:  Kasumi takeda

Hakkında admin

İlginize teşekkürler

Bizans müziği ve Cezeri bilim kitabı

Kıpti alfabesi, Yunan ilahi notaları ve Cezeri bilim kitabı bağları

Kıpti alfabesi Hiyeroğlif yazılarının papirüslere yazılmasıdır, papirüs yazıları Mısır medeniyetinde çok büyük değişim oluşturmuştur, taşlara …

YEMEN-ANTİK TARIM BARAJI

Antik Yemen tarımı, Kıpti dili ve dil bilimci Vahşiye – (1000)

YEMEN TARIM TARİHİ YAZARI İbn Wahshiyyah Nabatça da’Abū Bekir’Aḥmad bin’Alī (. Fl 9 / 10. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*